Kapitalist bir düşünce yapısıyla karşımıza milli değerlerimizi gaza getirerek sunulan, sadece kâr ve reyting amacını taşıyan, baştan sona kadar uydurma senaryosuyla izleyicisine kılıç kalkanlı hava gazından başka hiçbir kazandırmayan tarihi dizi filmlerle bu günlerde bayağı muhatabız.

Bu dizi filmlerin tarih danışmanları hangi unvanı taşıdıklarını bilmediğim zatı muhteremlerin varsa ne işe yaradıklarını tam olarak anlamasam da, şuna kesinlikle inanıyorum ki; diziye ismini verdikleri şahsiyetler mezarlarından kalksalar ortalık bayağı karışır herhalde.

Bir tarihi şahsiyetlere en büyük eziyet ya da hakaret o tarihi şahsiyeti olduğundan farklı tanıtmaktır. Ve buna hiç kimsenin hiçbir kesimin hakkı yoktur. Tabii ki senaristlerin uydurma bir karakter oluşturma hakları vardır ama bunun alanı tarihi gerçek kişilikler değildir.

Akıl alamaz bütçeler ayrılmış bu filmlere.

Ne uğruna peki?

Tamamen yalan bir kurgu için mi ve bunu devlet televizyon kuruluşları da yapıyor.

Amaç ne?

Kılıç kalkan sahnelerini kaldırsanız bu dizilerden ne kalır geriye.

Bu dizi filmlerin ortaya çıkmasında katkısı olan herkese soruyorum…

Bu kadar çaba harcıyorsunuz, bu milletin hafızasını silmeye ne hakkınız var? Yalan üretme fabrikası gibi habire üretiyorsunuz. Tarihe rağmen tarihi değiştirme gayretiniz, İlk evliliğini Selçuklu vezirinin kızı mal sultanla 1280 yılında, ikinci evliliğini 1289 yılında bala Hatunla yapan Osman Gazi’ye senarist taş koymuş. Yok kardeşim sen ilk önce Bala Hatun’la evlendin, ikinci evliliğini Mal Sultan’la yaptın. Bala Sultan krize girdi benim üstüme nasıl hatun alır diye…

Allah aşkına bu deli saçması işlerinize son verin. Trilyon dolar kazansanız ne olur. Bunun vebalini öder mi?

Şu an bu tarihi dizilerdeki uydurmasyonları yazmaya çalışsak en baştan en sona kadar yeni bir film çevirmek lazım. Çünkü tarihi şahsiyetlerin isimlerinin haricinde hemen hemen doğru bir şey yok. Okulda bir öğrenciye tarih dersinde Sultan Sencer sorulsa, öğrenci o kadar şey uydurur ki hocası da şaşırır. Bunun sorumlusu kim?

Bu deli saçmasına yüzlercesinden sadece ufak ikinci bir örnek verelim.

Sultan Sencer doğum tarihi 5 Kasım 1086… Sultan Muhammed Tapar doğum tarihi 21 Ocak 1082… Sultan Melik şah ölüm tarihi 19 Kasım 1092… Sultan Melik Şah vefat ettiğinde Sultan Sencer daha 6 yaşında Sultan Muhammed Tapar 10 yaşında… Dizi filmde Sultan Sencer ve Sultan Tapar 30 yaş üstünde. Tarihimizin hafızasıyla oynamak ne derece doğru? Bu dizi filmlerin tarih danışmanları ne işe yarıyorsunuz ya da eğer bu tarih danışmanlığından dolayı ücret alıyorsanız, bu tarihi şahsiyetlerin huzurunda hiç mi utanmıyorsunuz?

Dünya ve Türk tarihinde çok önemli yerlere sahip olan bu mükemmel ve vatansever insanlara iftira atar gibi yalan yanlış hikâyeler düzmenizdeki rahatlığın sebebi nedir? Bu yüce şahsiyetleri koruma altına almayan ilgili kuruluşlar neden sessiz kalmaktadır. Bir insanın yazdığı kitapta bile telif hakkı sorgulanırken neden bu şahsiyetlerin gerçek hayatlarının saptırılmasına müsaade edilir. Artistlerin senaristlerin reyting meraklısı yönetmenlerin elinden bu numune tarihi şahsiyetlere sahip çıkacak bir makam yok mudur?

Gerçek tarihime dokunma!

“Yalan, Yanlış, Uydurma” sloganıyla bu tarihi uydurmasyon dizi filmleri izlemiyorum ve tarihine sahip çıkan duyarlı vatandaşlarımızı bu çağrıma davet ediyor ve lütfen bu yalan yanlış işlere alet olmayın diyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.