Tuğba Hanım, cover şarkılar yapmayı seviyorsunuz. Aslında bu bir risk… Hele ki şarkılar Sezen Aksu’nunsa… Bu riski alabilmenizdeki etken nedir?

Evet, Sezen Aksu şarkısı söylemek bir risk… Çünkü eskilere döndüğümüzde çok iyi seslerin Sezen Aksu şarkısı söylediklerini görüyoruz. Sakin Ol, Oh Oh. Yıllar önce Sertab Erener seslendirmişti. Cover dediğimiz şey başlı başına bir tehlike. Çünkü o kadar iyi yorumların üzerine bir şey katabilmeniz lazım. Zor olan şeyleri başarmayı, risk almayı seviyorum. Sadece müzik alanında değil hayatımda da böyle. Üstesinden geldiğimi düşünüyorum ki Sakin Ol çok sevildi. Keza Oh Oh da aynı şekilde… Üzerine bir şey katabilmişiz demek ki. Yorumculuğuma da güvendiğim için bu tür riskleri almaktan çekinmiyorum.

Ünlü olmadan önce “bir gün herkesin tanıyacağı bir sanatçı olacağım” gibi hayaller kuruyor muydunuz?

E tabii. Bu hayalleri kurarak zaten işe giriyoruz. Ben çocukluğumdan beri müzikle alakalı bir yolculuk yapmak istedim. Daha ilkokulda koroda olmam, konservatuara başlamam… O zamandan belliydi. Hep istediğim bir şeydi sesimi daha fazla kitleler duysun. Hayalini kurduğum şeyleri şu an bir bir yaşıyorum. Benim için bundan daha büyük bir mutluluk yok.

“SEKTÖR GÜVENSİZ”

Ailenizin sizi desteklediğini biliyoruz. Size destek olmasalardı yine de müziğin peşinden gider miydiniz?

Çok şükür ki öyle bir aileye sahip değilim. Hangi işle uğraşıyorsa uğraşsın çocuğunun mutluluğu için her şeyi yapabilecek bilinçte insanlar. Bu yüzden her zaman arkamdaydılar. Bu işin eğitimini alırken de yanımdaydılar. Zaten onların gücünü hissetmek zorundayız. Bu iş o kadar zor ki… Güvensiz insanların olduğu bir sektör… Aile her zaman bizim sığındığımız yer.

“SEZEN AKSU’NUN BANA ŞANS GETİRECEĞİNİ DÜŞÜNDÜM”

Ağır Yaralı şarkısıyla çıkış yaptınız ama patlamanız Sakin Ol şarkısıyla oldu. Doğukan Bey’le bu sonucu önceden görmüş müydünüz?

Genelde ilk çıkış şarkıları biraz kurban olur. Seni hiç kimse tanımıyor ve ben İstanbul piyasasında olan biri değildim. Bursa’dan İstanbul’a giden ve bu iş içerisinden kimseyi tanımadan sektöre giren biriyim. İlk şarkı her zaman riskli ama ben çok şükür ki ilk çıkış şarkımı piyasavari yapmadım. Bir anda paylayıp bir anda sönen şarkılardan olmadı. Ağır Yaralı, tamamen müzikal, akustik ve yorumculuğumu gösteren bir şarkı oldu ki bu sektörde fark edildi. Sakin Ol bana Doğukan’dan teklif olarak geldi. Bir Sezen Aksu delisi olarak, ikinci şarkıda onun şarkısını söylemenin bana şans getireceğini düşündüm. Projeyi kabul ettim. Sakin Ol bambaşka bir proje oldu. Herkesin bildiği bir şarkı ama düzenlemesi farklı, klibi farklı… Az önce de dediğim gibi üzerine bir şeyler koyarak şarkıyı tekrardan gündeme getirdik. Böylece daha fazla kitleye ulaşmış oldum.

Single single gidiyorsunuz ama albüm hazırlığında olduğunuzu biliyoruz. Sizce albümlerin satılmadığı dijital bir dünyada albüm yapmak ne derece mantıklı?

Single olarak devam ettim çünkü daha yeni yolculuğunun başında birisi olarak tek şarkılarla arayı uzun tutmamaya çalıştım. Daha sık birbirimize kavuştuğumuz için single tercih ettim. Albüm, bir sanatçının kariyerinde önemli… Single’da tek şarkı seçiyorsun ve daha çok hareketli şarkı seçmeye özen gösteriyoruz. Çünkü tek atımlık bir şansın var. Ama albüm bambaşka oraya müzikal yorumculuğunu da gösterebileceğin şarkılar koyuyorsun. Hareketli şarkılar olduğu kadar slow da oluyor. Aslında insanların CD’yi taktığında doya doya benim sesimi dinleyebilecekleri bir albümü olsun istiyorum. Kendi müzikal zevkime uygun şarkılar seçmeye çalışıyorum. 5-6 şarkı seçtik, albüm çalışmalarımız güzel gidiyor. Güzel şarkılar olduklarını ve dinleyicilerin seveceklerini düşünüyorum.

Albümle ilgili biraz tüyo verebilir misiniz?

Albüm sürpriz olsun istiyorum ama çok güzel isimler var. Ağırlıklı olarak orta tempo ve slow şarkılara yoğunlaştık. Çünkü bu dönemde şarkı bulmak da çok zor… Her zaman iyi bir şarkı bulamayabiliyorsunuz. Bana da bir sürü şarkı geliyor ama o konuda çok seçiciyim. Şarkı geliyor ben deniyorum, sesime uyuyor mu, yakışıyor mu, düzenleme yapılsa nasıl olur… Ben ve ekibim birlikte hepsini tartıyoruz ve öyle şarkı seçiyoruz. Şimdilik bunları söyleyebilirim.

“BÜYÜK KONUŞMAKTANSA İCRAATE BAKARIM”

Tuğba Hanım bütün röportajlarınızı okudum. Özellikle dikkatimi çeken bir şey var. Siz kıyas yapmıyorsunuz, büyük konuşmuyorsunuz ve abartılı iddialarınız da yok. Herkesin kendisini kral kraliçe ve en çok dinlenen ilan ettiği müzik dünyasında siz kendinizi nasıl konumlandırıyorsunuz?

Ben bunu söylemektense daha çok icraate geçirme taraftarıyım. Ben ortaya bir laf atıp gündeme gelecek insan değilim. Şarkı daha çıkmadan hit diyorlar. Bunun gibi büyük sözler söylemeye gerek yok. Ben ve ekibim, zaten kendi içimizde dinleyiciye en güzelini sunmaya çalışıyoruz. Sonrası halkın beğenisine kalmış bir şey. Tabii ki sektör içerisinde bir sürü oyunlar oluyor. Birileri göze sokuluyor birileri geri planda bırakılıyor. Ben hiç böyle şeylerin içine girmek istemedim. Ben müziğimle vâr olmayı tercih ediyorum. O yüzden söylemektense icraat her zaman daha doğrudur.

Başarılı bir şarkıcı olarak sizce başarının sırrı nedir?

Bu soruya kendimden örnek vereyim. Bir kere ben yaptığım işi çok seviyorum. Büyük bir aşkla ve tutkuyla bağlıyım. Sahnede olmayı seviyorum. Özellikle başarılı bir şarkıcı olmak çok önemli… Çünkü bir sürü çıkan insan var. Bunların içerisinde hangileri şarkı söyleyebiliyor diye bir ayrım yapmak lazım. Pek çoğu canlı bile söyleyemiyor bunu hepimiz biliyoruz. Ben şarkı söyleyebilen biriyim. O yüzden de tek güvendiğim şey: yorumculuğum. Onun haricinde çok fazla emek verip çok çalışıyor olmam…

“DUA ETMEDEN SAHNEYE ÇIKMAM”

Tuğba Hanım, kimisi dua eder kimisi en uğurlu kolyesini takar. Sizin sahneye çıkmadan önce totemleriniz var mıdır?

Benim öyle özel takılarım yok. Her zaman olmuyor bazen unutuyorum ama genelde dua etmeden sahneye çıkmıyorum. Hayırlısıyla o sahneyi bitirmek için dua ediyorum.

Bir müzisyen olarak her türlü şarkıyı söyleyebilirsiniz ama ileride halk müziği, sanat müziği veya arabesk albümü yapmak istemez misiniz?

İsterim çünkü farklı tarzda şarkılar söyleyebildiğim ve bunu da sesime yakıştırdığım için neden olmasın. Aslında aklımda böyle projeler vardı. İlerleyen dönemlerde belki albümden sonra farklı bir tarzda albüm yapmak isterim.

Gençler neden sizi bu kadar çok seviyor ve gördükleri zaman ne söylüyorlar?

Çok ufak tefeksiniz, yaşınızı hiç göstermiyorsunuz, ne kadar zayıfsınız gibi şeyler.

“AJDA PEKKAN DEYİNCE AKLIMA IŞIK GELİYOR”

Ben senelerdir Ajda Pekkan hayranıyım. Kendisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türk Pop Müziği’ne adını altın harflerle yazdırmış. Öncelikle çok iyi bir yorumcu… Şu an sahnelerde hala o edasıyla havasıyla enerjisiyle olması çok başka bir şey. Star olmak da böyle bir şey zaten… Türkiye için çok büyük bir sestir. Ajda Pekkan deyince benim aklıma sahne ışığı geliyor. Süperstarın kariyerinde çok fazla emek var.

“SIRADA HARBİYE HAYALİM VAR”

Harbiye, Bostancı gibi platformlarda ne zaman sahne almaya başlayacaksınız?

Doğru zamanı gelince… Biliyorsun bu platformlarda sahneye çıkmak çok kolay. Herkes çıkabiliyor. Tabii ki benim de hayallerimden birisi Harbiye’de sahneye çıkmak. Önemli olan doğru zamanın olması… Oraya gerçekten seni dinlemek için bilet alan insanların gelmesi gerek. Albümden sonra inşallah biz de sahne alırız. Çok da uzak sayılmaz.

Çevrenize karşı duyarlı olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Bence her sanatçının hassas konularda toplumsal mesajları veriyor olması lazım. Göz önünde olduğumuz ve birçok insan takip ettiği için. Ben de elimden geldiğince sosyal sorumluluk projelerine destek veriyorum. Zaten öyle konserlerimiz de oluyor. Yeri geldiği zaman seve seve bulunuyoruz. Her zaman…

“OYUNCULUĞU DÜŞÜNEBİLİRİM”

Albüm dışında yeni projeleriniz var mı?

Birçok proje geliyor. Bazen dizi teklifleri geliyor mesela. Oyunculuk ayrı bir dal. Ama ben çocukluğumdan beri ya tiyatro ya müzik hep sahne sanatlarına ilgim vardı. Bir proje geldiğinde süreç nasıl olur bilmiyorum ama kendimi o işe ait hissedersem belki de düşünebilirim. Onun haricinde müzikle ilgili projelerimiz devam ediyor. Konserlerimiz festivallerimiz çok yoğun.

Bir gün kendimi tekrarlarsam veya insanlar benden sıkılırsa gibi korkularınız var mı?

İster istemez. Aslında bunun uğraştığınız işle alakası yok. Her insanda vardır çünkü kaygı. İleride ne olacak, hep aynı başarıda mı gideceğim başka ne noktaya gelebileceğim gibi şeyler düşünüyoruz zaman zaman.

Hit kavramı nedir sizce?

Her şarkıya hit diyoruz şimdi ama hit kavramı bana çok ucu açık geliyor. Dinlenebilir şarkı yapmak daha önemli. Mevsimlik şarkılar hit olmuyor bence. Asıl olay kalıcı şarkı olmalı. Ben mesela İnceden İnceden’i çıkaralı 1 sene oldu ama hala radyolar o kadar çok çalıyor ki Yine Sev Yine de aynı zamanda çalıyor. İki şarkım birden radyolarda düşün. Kalıcı şarkılar yapmak her zaman daha iyidir.

Sorularımı beğendiniz mi?

Çok güzel, çok keyifli gerçekten güzel hazırlamışsın. Emeklerine sağlık.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.