OnurAkayMedya’da 12.10.2019 Tarihinde yayınlanan “Can Pulat’ın ilk bestesi ‘Yollardayım’ sosyal medyaya düştü!” başlıklı haberden sonra, ünlü ticari danışman Abdullah Koçoğlu’ndan bir tekzip maili aldım. Maili okuduğumda ise gerçekten çok şaşırdım ve Can Pulat’ı özel olarak araştırdım. Koçoğlu’nun, son aylarda medyada çıkan haberlerinden tanıdığımız şarkıcı Can Pulat’la ilgili iddiaları, beni fazlasıyla şaşırttı.

(Can Pulat)

Asıl adının Fakkas Pulat olduğunu söyleyen Abdullah Koçoğlu, bizim haberimizde de yer alan ve sosyal medyaya düşen ve benim bestelerim dediği ‘Anlamıştım’ (Yollardayım), ‘Aşk Vaktim Yok’, ‘Yalnızlık Şarkıları’ ve ‘Ne Fayda’ isimli 4 bestenin yasal hakları bahsi geçildiği gibi Fakkas (Can) Pulat'a ait değildir açıklamasını yapmış. Yani besteler Can Pulat’a değil, Abdullah Koçoğlu’na ait ve Koçoğlu’nun, Pulat’a 4 beste için 100 Bin TL hak talebinde bulunduğu ihtarname çektiği öğrendim. Ayrıca Koçoğlu, 4 şarkının söz ve müziğinin kendisine ait olduğunu gösteren noter belgelerini de göndererek, yaşadığı mağduriyetten ilgili Alman makamlarını haberdar edeceğini, beraberinde hak arayışına ilişkin uluslararası ilgili mahkemelerde dava başlatacağını da sözlerine ekledi.

(Abdullah Koçoğlu)

Ancak Can Pulat, röportajlarında ve açıklamalarında bu bestelerin kendisine ait olduğunu söylüyordu. Ayrıca Türkiye’de vatandaşlığı bulunmayan Can Pulat, yaşadığı Almanya’dan gelmiş ve Abdullah Koçoğlu bestelerini para ile satın almak istemiş. Başkasının duygularını para ile satın alarak besteciyim diyenlerin, başkasının bestesinden alıntı yapanlardan ve başkasının bestesini çalanlardan farkı yoktur bence. İnsanları besteciyim diye kandırmasının yanı sıra, Avrupa’da yaşayan bir kısım saygın müzik otoritesinin, Can Pulat’ı Enrico Caruso’nun 21. yüzyıl taht adayı olarak gösterdiğini söyleyerek, Türkiye’de kendisini lanse ediyordu. Bunun üzerine bende sesini dinledim ama maalesef seslere sağlam basamadığını, müzik eğitiminin sıfır olduğunu fark ettim ve ayrıca araştırdığımda Enrico Caruso’la ilgili yapılan açıklamayı da kendisinin uydurduğu bilgine ulaştım. Ayrıca 2020’de parayla satın aldığı şarkıların birine milyon dolarlık klip çekeceğini her fırsatta dile getiren ve 48 kişilik bir ekiple çalıştığını ifade eden Can Pulat’ın, bu söylediklerinin de doğru olmadığını da öğrendim.”

İşte bestelerin gerçek sahibi Abdullah Koçoğlu’nun bana yazdıkları ve gönderdiği belgeler:

"Sn. Onur Akay ve OnurAkayMedya yetkilisi merhaba.

Gerçek adı ‘Fakkas Pulat’ olan Türkiye'de ise ‘Can Pulat" takma adıyla bilinen söz konusu sanatçı ile ilgili sitenizde yayımlanan, "Fakkas (Can) Pulat'ın ilk bestesi 'Yollardayım' sosyal medyaya düştü!" manşetli haberinizi, yine haber linkinin sosyal medyada paylaşılmış olması sayesinde okudum.

Öncelikle şunu belirtmek isterim; sanatçının röportajlarında 2019 takvim yılında piyasaya çıkaracağını ifade ettiği, "Anlamıştım" (Yollardayım), "Aşk Vaktim Yok", "Yalnızlık Şarkıları" ve "Ne Fayda" isimli 4 beste ve söz konusu bestelerin yasal hakları bahsi geçildiği gibi Fakkas (Can) Pulat'a ait değildir.

Kendisiyle yaptığımız anlaşma uyarınca; talep ettiğim bedelleri kendisine tanımış olduğum süre dahilinde ödemesi koşulu ile bestelerin söz ve müzik haklarını Fakkas (Can) Pulat üzerine devredecektim. Ancak, şahsın tüm hakları tarafıma ait olan eserleri bedelini ödemeksizin seslendirdiğini ve sosyal medya üzerinden paylaştığını ya da paylaştırdığını görmekteyim.

Yanı sıra şahıs, medyaya servis edilen 4 adet besteye ilişkin sair haberleri ve hakları tarafıma ait olan alakalı bestelere ilişkin bu haberlerin linklerini, yine sosyal medya hesaplarından ilan etmekte ve etiketlenen gönderiler ile sosyal medya hesaplarında kamuya açık haliyle paylaşmayı sürdürmektedir.

İşbu sebeple kendisine; ekte nüshası yer aldığı üzere 4 beste için, 100 Bin TL hak talebinde bulunduğum ihtarnameyi keşide etme gereği hasıl olmuştur.

Fakkas (Can) Pulat'a ait olduğu belirtilen canlı performans eşliğinde seslendirdiği, paylaştığı ya da paylaştırdığı "Anlamıştım" (Yollardayım) isimli beste ve diğer 3 bestesi olarak ifade ettiği "Aşk Vaktim Yok", "Yalnızlık Şarkıları" ve "Ne Fayda" isimli bestelere ait tarafıma ait olduğunu gösteren "Noter Kayıtları" ekli halde ilginize sunulmuştur.

Ayrıca, Türkiye'de vatandaşlığı bulunmadığını tespit ettiğimiz Fakkas (Can) Pulat hakkında, Türkiye'de yılın belli zamanlarında ziyaret ettiği ailesine ait olduğunu bildiğimiz ikamet adresine keşide ettiğimiz ihtarnameye müspet yönde dönüş sağlanmaması halinde; ihtarnameyi çok dilli olarak Konsolosluk aracılığıyla Almanya adreslerine de keşide edeceğiz. Yaşadığımız mağduriyetten ilgili Alman makamlarını haberdar edeceğimizi, beraberinde hak arayışına ilişkin uluslararası ilgili mahkemelerde dava başlatacağımızı bildiririm. Dava konusu için, Avukatımız Sn. Mahmut Yılmaz yetkilendirilmiştir.

Yayımlanan haber sebebiyle uğradığım, uğrayacağım zararı telafi maksadıyla ek basın açıklaması ile durumu kamuoyuna izah etmenizi ilginize rica ederim.

Saygılarımla.

Abdullah Koçoğlu"

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Celal Kara 3 yıl önce

bir müzisyen olarak bu haberi okuyunca içtenlikle utanç duydum. beste almasına bir şey demiyorum da parasını ödeseydin bari be can bey kardeşim. yapmayın etmeyin bu işler emekle oluyor. al işte ortaya çıkmış her şey. daha mı iyi oldu sanki. müzisyen duygusaldır, olmamış bu yaptığın.

Avatar
Serap Güvenç 3 yıl önce

ben biraz sezmiştim aslında. yani türkçesi çok zayıftı, nasıl beste yapacak ki o kadar zayıf türkçe ile diye düşünmüştüm. yorumu da hoş değildi ki. :/