Meksika; 1.972.550 metrekare yüzölçümü ile Amerika kıtasındaki altıncı, Dünyada ise 13. en büyük bağımsız ülke konumundadır. 120 milyon nüfusa sahip olan Meksika'da İspanyolca konuşuluyor.

Önemli şehirleri: Guadalajara, Monterrey, Puebla, Toluca, Tijuana ve Leon.

ZOCALO-DEVRİM MEYDANI

Zocalo olarak da bilinen Plaza de la Constitucion Anayasa Meydanı’nın bir adı da Reforma(Devrim) Meydanı. Meksika için de her meydana Zocalo deniyor ve burası şehrin tam da merkezi demek oluyor. Burası dünyanın en büyük üçüncü meydanı.

Bu meydanda bulunan yapılar:

Palacio Nacional (Milli Saray)-Catedral y Sagrario Metropolitano(Katedral)-Templo Mayor (Belediye Binası)-Museo Nacional de las Culturas(Milli Kültür Müzesi) ve Palacio de la Autonomia( Özerk Saray)

CATEDRAL Y SAGRARIO METROPOLİTANO METROPOLITAN KATEDRALİ

Mexico City deki Katedral, Amerika kıtasının en büyük ve en eski olanı. Eski bir Aztek tapınağı yerine inşa edilmiş olan bu Katedralın yerinde piramit şeklinde bir Aztek tapınağı varmış.Tapınağa ait olan taban bölümü ise Katedralin hemen arkasında yapılan bir kazıda tesadüfen bulunmuş. Gotik tarzda yapılmış bu Roma Katolik Katedralinin hem dışı ve hem de içi heybetli gözüküyor. İki adet çan kulesi var ve hemen sağ tarafta daha yeni gözüken yer ise vaftizhane bölümü. Katedralde

Hz.İsa; Zenci olarak tasvir edilmiş...

ANGEL DE LA INDEPENDECİA BAĞIMSIZLIK MELEĞİ ZAFER SÜTUNU

Angel de la Independencia (Bağımsızlık Meleği Zafer Sütunu) Meksika'nın 1910'da Yüzüncü yılı kutlamalarını anmak için inşa edilmiş.

FUENTE DE LA DİANA CAZADORA ÇEŞMESİ

Fernando Olaquibel"in Fuente de la Diana Cazadora isimli bu çeşmesi güzel Diana Cazadora'nın okunu sonsuzluğa atmasını tasvir ediyor.

TEMPLO MAYOR BÜYÜK TAPINAK

Azteklerin o zamanki başkenti Tenochtitlan, bu günkü Meksiko Şehrindeki Tapınağı bu meydanın en önemli yeriymiş. Piramit şeklindeki Büyük Tapınağın bulunduğu yere Halk; Kurban törenlerini izlemek için gelirmiş.

COYOACAN FRIDA KAHLO'NUN MÜZE EVİ

Meksikalı sürrealist ünlü Ressam Frida Kahlo’nun evi Coyoacan Semtinde. Frida, çocukken "Çocuk Felci" geçirir. Sonra bir kazaya maruz kalır. Bu ağır kazanın sonucunda çelik korselerle hayatını idam ettirir. Frida’nın şöhreti daha çok çapkın eşi ve daha ünlü bir ressam olan Diego Rivera ile ve Troçki dahil başka erkeklerle olan çalkantılı ilişkilerinden geliyor. Müze haline getirilen evindeki Frida’nın yaptığı resimlere ve fotoğraflarında gözüken yüz ifadesine bakınca bu kadının hayata sarılmasına hayranlık duyuyorsunuz. Hayatı umursamaz gibi gözükse de aslında yaşama sıkı sıkı bağlı bir karakter, Frida.

GARİBALDİ MEYDANI ve MARİACHİ'LER

Garibaldi Meydanı’nda Mariachi’lere özel bir yer ayrılmış. Burası Mexico City’nin bir diğer ilginç ve özgün yeri. Mariachi’ler, kendine has kıyafetleriyle bizim Sulukule gibi halkı eğlendirmeye çalışıyorlar. Mariachi, Fransızca "Evlenme" sözcüğünden kaynaklanıyor. Mariachi müziği bir anlamda evlilik eğlencesinde kullanılan müzik, fakat bu gün her yerde çalınan bir müzik oluvermiş.

Fransızların Meksika’yı yönettikleri dönemde ortaya çıkan düğünlerde çalan bu Sombrero denilen büyük şapkalı, özel giysileri olan Mariachiler adeta bu bölgenin alâmet-i fârikası olmuş. Yol kenarında müşteri bekleyen kadın görmüştüm ama müşteri bekleyen müzisyene hiç rastlamamıştım. Müzisyenler ya çevredeki mekânlarda veya girişte istediğiniz parçaları anlaştığınız rakamdan çalıyor. Bu meydanda tarakla bile müzik yapabilen Mariachi gruplarını görebilirsiniz. Bendeniz daha önce Mariachi tiplemesi ve acılı Çorba reklamında oynadığım için konuya biraz aşinayım.

RELOJ OTAMANO OSMANLI SAATİ

Meksiko'da bir Osmanlı saat kulesi bulunuyor. 1810 yılında bağımsızlığını kazanmış olan Meksika, 1910 yılında bağımsızlığının 100. Yılını kutlama törenlerine katkıda bulunmak için Osmanlı Sultanı, Sultan Reşat (Beşinci Mehmed, Sultan Reşad) Saraydaki saatlerden birini İznik Çinileri ile süsleyip Meksiko'ya gönderiyor. Bolivar Bulvarına inşa edilen Saat Kulesinin üzerinde şunlar yazılı;

"La Colonia Ottomano a Mexico Septembre de 1910"

"1910 Eylül ayında Meksiko'ya adanan Osmanlı Sütunu"

MUSEO NACIONAL DE LAS CULTURAS-MİLLİ KÜLTÜR MÜZESİ

Muhtelif Kültürlerle ilgili eserlerin sergilendiği bu Milli Kültür Müzesi’nde Şaman, Aztek, Eski Mısır, Yunan eserlerinin yanı sıra Türklerle özdeşmiş Fransız Yazar Pierre Loti'nin Fesli bir resmini göreceksiniz. Ayrıca İran Locasında İran'lı Şair Ferîdüddin Attâr, Ömer Hayyam ve Hafız Şirazi'nin Farsça şiirlerini fonda müzik eşliğinde dinleyebilirsiniz.

Milli Kültür Müzesinde sergilenen Yunan Mitolojisi eserleri de şöyle:

Dionysus (Şarap Tanrısı) -Poseidon (Deniz,Deprem ve Atlar tanrısı) -

Diana-Artemis (Yunan ve Roma mitolojisinde ayın ve avcılığın bakire tanrıçası)-Erikhthonios (Mitolojik kahraman) -Athena(Akıl, savaş, sanat, okul ve ticaret tanrıçası), Nike (Yunan mitolojisinde zafer tanrıçası ) ve Victoria( Roma mitolojisinde zafer tanrıçası )

XOCHİMİLCO KANALLARI

Xochimilco kanalları; Şehir merkezinden 30 km uzakta. Aztekler üzerinde yaşam inşa ettikleri gölde yaşanır alanları artırmak için, göle bıraktıkları bitkileri büyütmüşler ve yerleşim yerleri (hatta tapınaklar) yapmışlar. Buradaki yerleşim yerleri işte bu bitkilerin üzerine inşa edilmiş ve Aztek kenti Tenochtitlan’dan elde kalan son şey bu kanallar. Yüzen bahçeler renkli tekneler ve kıyıdaki bir Mariachi orkestrasını kiralayıp size serenat yapmasını isteyebilirsiniz. Gondola benzeyen "trajineras” denilen Tekneler kıyı boyu dizilmiş renkli tekneler biraz Venedik, biraz Bangkok karışımı bir görüntü arz ediyor.

MEKSİKA VE BAŞKENTİ MEKSİKO'NUN ANIMSATTIKLARI

Meksikalının temel besin kaynağı mısırdır.

Meksikalılar meyveleri bile acı soslayıp yer. Hatta gazoza bile envai çeşit sos katıp öyle içer.

Metro, otobüs, dolmuş, sokak, cafe nerede olursa olsun öpüşen bir çift görebilirsiniz.

Erkekler maço gibi görünse de evde kadının sözü geçer.

Serenat yapmak halen yaygındır ve kızlar buna bayılır.

Meksika'da erkeklerin yanaktan öpüşmesinin eşcinsellik anlamına geliyor.

Halen sırrı çözülememiş piramitleri vardır.

Her köşe başında bir eczane vardır. Parası olan eczane açabilir. İlaca düşkündür.

Her türlü reklamda yarı çıplak kadın unsuru kullanılır. Su deposu satan mağazanın bile dışında bikinili kadın fotoğrafı görürsünüz.

Meksiko'da kalabalık meydanlarda Laterna gibi çalınan Orgları görebilirsiniz. Kolu çevirince müzik çalan bu İngiliz sokak piyanosunda müzikler önceden programlanmıştır. 60-70 saniye süren dokuz ayrı ezgi dinlenebilir.

Meksikalı Kahveyi sever ancak çay kültürü yoktur. Onun yerine Tekila ve Mezcal (Meksika'da yetişen Agave bitkisinin özsuyundan üretilen yüksek alkollü içki ) vardır.

Meksika'da mayasız Mısır unundan yapılan Tortilla ekmeği revaçtadır.

Tacos; geleneksel Meksika yemeği. Yapımında tortilla, et, peynir ve çeşitli sebzeler kullanılır. Ayrıca, yanında bazı garnitürler de tüketilebilir. Genellikle elle yenilmektedir. 20 çeşidi yapılan Tacos; sacda pişirilip sokakta satılıyor.Meksikalı evde yemek yapmaktansa genelde sokaktan yemeyi tercih ediyor.

Meksiko; kızılderililer tarafından kurulan Amerika kıtasının en eski başkentlerden biri.

Meksiko'da Museo de la Caricatura (Karikatür Müzesi) vardır.

Meksiko'da, tropikal kuşakta bulunmasına karşın yüksek rakımlı bir şehir olmasından ötürü subtropikal dağ iklimi görülür. Bendeniz 2500 m. rakımdaki Meksiko'da oksijen yetersizliğinden dolayı bir hayli sıkıntı çekmiştim.

Boğa Güreşi, Meksika'da bugün de çok sevilen bir eğlencedir.

En yaygın spor olan futbolun yanı sıra beyzbol da büyük ilgi toplar.

Meksika hafif sıklette birçok dünya şampiyonu boksör yetiştirmiştir.

Hızlı nüfus artışı ve işsizlik nedeniyle ABD'de yaklaşık on beş milyon Meksika asıllı insan yaşamaktadır.

Yılbaşlarını 12 üzüm yiyerek kutlarlar. Tam saat 12 olduğunda kilise çanı 12 kere çalar her çalışında bir üzüm yenir ve her üzüm yenildiğinde bir dilek tutulur. Eğer böyle yapılırsa dileklerin yerine geleceğine inanılır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.