Leman Sam'dan OnurAkayMedya'ya özel röportaj!

Neden Leman Sam sürekli kendisini geride tutuyor? Ne bir polemik, ne bir atışma hiçbir şey yok.

Kimle atışayım Allah aşkına? Ne için atışayım ayrıca? Atışacağım bir mevzu da yok, böyle bir şeye ihtiyacım da yok. Bu bir ihtiyaç sonrasında hâsıl olan bir şey muhtemelen. Birine laf atıp da oradan cevap gelsin, televizyonlarda tartışılsın benim böyle şeylerle işim yok. Çünkü çok şükür konserlerim doluyor, insanlar benimle birlikte şarkı söylüyorlar ve benim kimseyle bir hırsım, kinim, kızgınlığım yok. Peki neden yok? Kimseyle yakın temasta değilim, yakın ilişkiler kurmayı çok sevmiyorum. Herkese kendi yerlerinde sonsuz sevgim, saygım var fakat çok samimi olmadım. Tercih meselesi belki de… Sıkılıyorum çünkü benim zamanım çok dar. Neden dar? Öyle şeylere ayıracak, televizyonda o tip şeyleri seyredecek lüksüm yok.

Sizin camiadan dost çıkar mı?

Altı kara çizgilerle kesin şeyler söyleyemem. Kesin olmaz diye bir şey yok. Genellememek gerek neden olmasın?

Eskiden magazin nasıldı sizce?

Eskiden magazin ne demekti biliyor musunuz? Bir konserin duyurusu, yeni çıkan albümün duyurusu şimdi öyle değil, magazin çok farklılaştı.

“RÜKÜŞ TARTIŞMASINA GİRMEK BENİM İÇİN ANLAMSIZ”

Bence siz olduğunuz yerden memnunsunuz, elinizdekiyle yetiniyorsunuz?

Evet, çok memnunum. Tanrının bana verdikleriyle mutluyum. Her gün kapımı açışımdan yatışıma kadar tanrıya şükrederim, bedenimle ağaçlara sarılır, onlara da şükrederim. Bana verilen bütün bu güzelliklere şükrederim: hayvanları beslemek onlara yardım etmek. Zaten bunlardan vakit kalmaz. Birtakım yaptığım şeyler var ama onları söylemek istemiyorum, gereksiz, bunlar söylenmez zaten. O kadar zamanım dar ki 24 saat bana yetmiyor. Bunun dışında kafelere gidip magazincilere poz vermek ya da ne giydi ay aman acaba rüküş mü diye bunların tartışmasına girmek benim için son derece gereksiz. Ben biraz vaktim olunca buna değer insanlarla sizi de katıyorum merhabalaşmak bir şeyler paylaşmak benim için yeterli. Büyük kalabalıklarla işim olmaz benim. Bir de çok önemli bir şey söyleyeceğim, herkes der ya hani ay herkesi çok seviyorum şöyle böyle. Hayır, ben öyle değilim herkesi çok sevmem. Öyle bir yüreğim yok. Ben sadece yüreğimin aktığı insanları severim. Onun dışındaki birtakım insanlar benim için son derece gereksiz ve geri dönüşümsüz çöptürler.

Leman Sam, OnurAkayMedya'dan İsmail Gökgez'le...

“TWİTTER’DA NE DESEM BANA DÜŞMANLAR”

Twitter’la aranız pek iyi değil galiba?

Çok sinirimi bozan insanlar olduğu için pek girmiyorum. Ne desem bana düşmanlar. Sadece benim için çok değerli bir şey varsa yazıp çıkıyorum. Benim şu kadar takipçim var falan demekten çok hoşlanmıyorum. Benim böyle bir şeye ihtiyacım yok.

“ARTIK ALIŞMIŞIM KÜFÜR DUYMADIĞIM ZAMAN GARİPSİYORUM”

Leman Hanım söyledikleriniz, yazdıklarınız yanlış anlaşıldığı zaman neler hissediyorsunuz?

İlk zamanlar etkileniyordum. Ben bir kısım kitlenin bu kadar seviyesiz olduğunu sosyal medyayla öğrendim. Sosyal medyanın bana böyle bir faydası oldu aslında. Bunu zaten Twitter’a da yazdım. Dünyada her yerde Twittter kullanılıyor ama ben zannetmiyorum bizimki kadar kötü kullanıldığını. Yani ilk zamanlar ay bana bu küfürleri niye ediyorlar diyordum, şaşırıyordum ne yaptım acaba diye. Şimdi artık yüzsüzleştim herhalde. Bazı şeyleri Yasemin(Gökdemir, menajeri, vokali) ben görmeyeyim diye siliyor, ya diyorum ki silme Yasemin ben bayadır küfür duymadım, biraz küfür duymak istiyorum.

“ŞEHNAZ’IN SESİ BENDEN DAHA GÜZEL”

İki kızınız da şarkıcı. Siz hiç dediniz mi bu işi yapın/yapmayın gibisinden?

Aslında Şevval, Güzel Sanatlar Grafik Bölümü'nden, büyük kızım ise gazetecilikten mezun. İkisi de tabii armut dibine düşer misali, müzik yapıyorlar. Büyük kızım davul çalıyor aynı zamanda. Benden daha güzel sesi var. Hiçbir zaman öyle bir şey demedim. Herkes kendi tiyatrosunu oynar arkadaşlar. Sahneye çıkacaklar, alkışı da görecekler tersini de görecekler. Çünkü yıllarca beni çok engellediler, onun için ben kızlarımı çok demokrat yetiştirdim. Özgür yetiştirdim ne istiyorlarsa davul davul, şarkı şarkı, reklam reklam, dizi dizi. Hiçbir şeye karşı çıkmadım ama şöyle bir şey var: sadece kapıyı araladım. Benim şöyle bir adımım var-çok mutluyum bundan-iyi bir isim bıraktım çocuklarıma. Kimse ay bırak Leman Sam’ın kızı falan diyemedi. Yaptıkları şeylerde benim tecrübem sayesinde farkettiğim bir şeyler varsa bunları ikaz ederim. Şurada şöyle olmuş, bak burada böyle yapalım derim. Ama aynı şekilde ben de onları dinlerim. Ben de mesela kayıt sırasında kızım bana anne bu böyle olmasın, bak bunu böyle söyle dediği zaman ben de onu dinlerim. Çünkü biz arkadaş gibiyiz. Büyük kızımla arkadaş gibi değiliz çünkü o arkadaş gibi bir anne istemiyor.

Sizin zamanınızla günümüz arasında ne gibi farklar görüyorsunuz?

Bizim zamanımızda da çok zorluk vardı ama her şey bu kadar pespaye değildi. Ben de çok darbeler atlattım, arkadaşlarımı kaybettim beni içeri aldılar bir sürü şey yaşadık yani. Ama bu dönem bana daha sıkıntılı geliyor, sizler daha zor durumdasınız.

“HER GÜN İKİ KADININ ÖLDÜĞÜ BİR ÜLKEDE 8 MART’IN KUTLANMASI TUHAF”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü hakkında ne düşünüyorsunuz?

Her gün iki kadının öldüğü bir ülkede 8 Mart’ın kutlanması son derece tuhaf. Dünya Kadınlar Günü, ne alakası var? Tüketen bir sürü kadın var onların günü değil, bu emekçi kadınların günü! Kadın gidiyor kocasından milyonlar alıp cebine koymuş, sevgilim bana kadınlar günü için ne aldın? Şimdi bir şey söylerim ama! Ne kadar acıklı ki 8 Mart kadınlar günü olarak saptanmış. Burada erkekler burada kadınlar, kadınlar günü var erkekler günü yok! Onu da dedim ama erkekler günü yapın da ekonomi canlansın! Bu son derece saçma bir şey. Ben karşıyım zaten hayvanlar günü, gazeteciler günü, sevgililer günü... Ben zaten mümkün olduğu kadar çalışmıyorum 8 Mart’ta. Benim için son derece gereksiz ve utanç verici. Hem kadınlar günü olarak bir günün ilan edilmiş olması çok gereksiz ve çirkin artı nasıl utanmadan?

Memur bir ailenin çocuğusunuz. Nasıl bir çocukluk geçirdiniz?

Gayet fakir bir çocukluk geçirdim. Çünkü babam askerdi çok erdemli bir adam olmasının yanı sıra aşırı sertti. Disiplinliydi kimseden bir şey kabul etmediği için biz tabi hep sıkıntılar içerisinde yaşıyorduk. Ben babamı ölümünden 10 yıl önce ancak tanıyabildim. Annemle babam ayrılmışlardı. Babamın mesleğinin bana tek faydası türküleri şuramda söyleyebilmemdir. Çünkü şehirleri gördüm ve o şehirler bugünkü gibi kimliklerini kaybetmemişlerdi. Doğu Doğuydu, Mersin Mersindi, İzmir İzmir’di. Şimdi artık nereye giderseniz AVM’ler, her yer birbirine benziyor. Kimliklerini kaybetti kentler, çok mutluyum onları yaşadım.

“YILMAZ ERDOĞAN’IN AMCASIYLA OLAN AŞKIMI YAZSAM ÇOK GÖZYAŞI DÖKÜLÜR”

Vizontele’de nasıl bir şey oldu? Size teklif mi geldi yoksa tesadüf müydü?

Ben ortabirdeyken babam Hakkari’ye tayin oldu. Onların farklı önlükleri vardı ben de farklı önlükle gittim. İlk sene öğretmen de yoktu. O kadar yazık bir kentti. Fakat şöyle bir şey muhteşem bir coğrafyaydı. Ben de tabii tabiat annenin kızı olduğum için o coğrafyayı görünce kendimden geçtim. O yaşta oluyor arkadaşlar böyle ilk aşk muhabbeti. Yılmaz Erdoğan’ın amcası da okulda, lisedeydi. Böyle bir şey başladı ama çok masum çok uzaktan. Yoğun ve güzel bir duygu… Ondan sonra beni geldiler istediler nişan olacaktı, fakat bizim aile tabii kızımız okuyacak dedi. Onlar da dediler ki bizim oğlumuz da okuyacak birlikte okusunlar. Bizimkiler bunu kabul etmeyince ayrıldık oradan. Onu tabii çok etkiledi bu süreç. Kitabını yazsam çok gözyaşı dökülür. Çok önemsediğim çok değer verdiğim için sanki onu yazınca kullanıyor gibi olmamak için hiçbir zaman düşünmedim yazmayı. Yazsam roman olur derler ya o hesap.

Neden Leman Sam’ın hayatını anlattığı bir kitabı olmasın?

Benim hayatım benimdir, birisi hayatını yazacağı zaman her şeyi gerçekten açık açık yazmalı. Yazmazsa o yalan olur. Şimdi benim 30 yıla yaklaştı sahnedeki hayatım. Ben neler gördüm kimleri tanıdım falan hepsini yazmam lazım. Hadi diyelim ki isim değiştirdim, anlar insanlar. Benim hayatım benimdir, ne gerek var?

“BEN HALA ÇIRAĞIM”

Siz hiç oldum, bittim, tamam diyemiyorsunuz değil mi?

Yok, hayır. Nasıl diyebilirim? Böyle bir şey diyebilir mi insan? Ben hala çırağım arkadaşlar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.