Şarkısı “Yılın Şarkısı” seçilen Hüseyin Balkancı Altın Kalem’le ödüllendirildi!

2013 yılında yayın hayatına başlayan OnurAkayMedya, 10. kuruluş yıldönümünü alanında başarılı sanatçıları, gazetecileri ve medya kuruluşlarını 5. kez ve 10. yılına özel “Altın” ödüllerle ödüllendirerek kutladı. Kültür ve sanat ödülleri jüri başkanlığını usta sanatçı ve öğretim görevlisi Nilgün Acar Onat, basın, medya ve magazin ödülleri jüri başkanlığını ise ünlü televizyoncu, magazin yorumcusu ve yapımcı Erol Köse üstlendi.

Bir Yudum da Sevmedin mi? “Yılın Şarkısı” oldu!

5. OnurAkayMedya Yılın Dijital Altın Ödülleri’nde, Türk sanat müziğinin sevilen ses sanatçısı Murat Seçkin’in “Seçkin Şarkılar-2” isimli maxi single çalışmasında yorumladığı ve sözleri Dr. Hüseyin Balkancı’ya, bestesi Cengizhan Sönmez’e ait olan “Bir Yudum da Sevmedin mi” isimli eser, “Yılın Şarkısı” seçildi.

Değerli sanatçılar, şairler, bestekârlar, oyuncular, gazeteciler, yazarlar ve büyük hocalardan oluşan jüri, şarkının söz yazarı ve günümüzün en önemli şairlerinden gösterilen Dr. Hüseyin Balkancı’yı “Yılın Söz Yazarı” seçerek, “Altın Kalem” ödülüne layık gördü. Şarkının bestekârı TRT İstanbul Radyosu’nun usta ses sanatçısı ve bestekâr Cengizhan Sönmez ise “Yılın Bestekârı” seçildi ve “Altın Nota” ile ödüllendirildi.

5. OnurAkayMedya Yılın Dijital Altın ödülleri Jüri Başkanları ve Jüri Üyeleri:

Jüri Başkanları:

Süheyla Altmışdört (Şef ve Emekli Öğretim Görevlisi) (OnurAkayMedya “1. Şef Süheyla Altmışdört Büyük Ödülü” Jüri Başkanı)

Erol Sayan (Bestekâr) (OnurAkayMedya 1. “Prof. Dr. Alâeddin Yavaşça Sanat Ödülü” Jüri Başkanı)

Nilgün Acar Onat (Sanatçı ve Öğretim Görevlisi) (5. OnurAkayMedya Yılın Dijital Altın Ödülleri Kültür/Sanat Jüri Başkanı)

Dr. Erol Köse (Yapımcı, Müzisyen, Televizyoncu ve Magazin Yorumcusu) (5. OnurAkayMedya Yılın Dijital Altın Ödülleri Basın, Medya ve Magazin Ödülleri Jüri Başkanı)

Onur Akay (Ses Sanatçısı ve Yazar) (1. “Müzeyyen Senar Büyük Ödülü” Jüri Başkanı)

Jüri Üyeleri:

Melihat Gülses (Türk Sanat Müziği Ses Sanatçısı)

Ayşe Mine (Türk Sanat Müziği Ses Sanatçısı)

Osman Babuşçu (Bestekâr)

Erol Bingöl (Ses Sanatçısı ve Bestekâr)

Nedim Saatçioğlu (Şair)

İpek Dereli (TRT Ankara Radyosu Şefi)

Müge Oruçkaptan (Sunucu, Oyuncu ve OnurAkayMedya Köşe Yazarı)

Meral Konrat (Film-San Vakfı Başkan Yardımcısı ve Sinema sanatçısı)

Kıvanç Terzioğlu (Film-San Vakfı Müdürü ve Köşe Yazarı)

Ahmet Çevik (Tiyatro Sanatçısı)

Özcan Beylan (Gazeteci - MüzikOnair Genel Yayın Yönetmeni)

Mustafa Barış Durak (OnurAkayMedya Genel Yayın Yönetmeni ve Gazeteci)

Zühre Gülşen (OnurAkayMedya Haber Müdürü ve Gazeteci)

Ülkü Gözen Stewart (OnurAkayMedya Köşe Yazarı ve Kitap Yazarı)

OnurAkayMedya Yılın Dijital Altın Ödülleri Ana Sponsoru Zeki Sincar Production’un Klip Hediyelerini Kazanan Sanatçılar:

1 - Gülşah Sönmez & Görmeden Sevmek (Zeki Sincar Production Klip Hediyesi) (Gülşah Sönmez & Ömür Borcu Albümü/6 Aralık Türk Sanat Müziği Günü Özel Ödülü/Altın Plak)

2 - Talat Er & Tadında Bırak (Zeki Sincar Production Akustik Klip Hediyesi) (Talat Er & Hediyem Olsun Albümü/Yılın Albümü Ödülü/Altın Plak)

3 - Murat Seçkin & Bir Yudum da Sevmedin mi? (Zeki Sincar Production Akustik Klip Hediyesi) (Murat Seçkin & Seçkin Şarkılar-2 Maxi Single Çalışması/Yılın Single’ı Ödülü/Altın Plak)

Dr. Hüseyin Balkancı Kimdir?

Çok sayıda şiir kitabı yayımlanan Doktor Hüseyin Balkancı’nın, 800’den fazla şiiri bestelenip şarkı oldu. Ayrıca TRT repertuvarına ise 80’den fazla şarkı veren Balkancı, usta sanatçılar Ahmet Özhan, Nusret Yılmaz, Gülşah Sönmez, Cengizhan Sönmez, Bekir Ünlüataer, Aylin Şengün Taşçı başta olmak üzere çok sayıda sanatçının albümüne eser verdi. Şiirleri ise Avni Anıl, Bilge Özgen, Selahattin İçli, Erol Sayan, Amir Ateş, Osman Babuşçu ve Necdet Tokatlıoğlu gibi ölümsüz bestekârlar tarafından bestelendi. 2009 yılında Amasya’da Altın Elma Türk Sanat Müziği Beste Yarışması’nda üçüncü olarak ilk ödülünü kazanan Hüseyin Balkancı, Yozgat, Van, İstanbul Kadıköy, Çanakkale, TRT Çocuk Şarkıları, Tekirdağ, Büyükçekmece, Antalya’da düzenlenen yarışmalarda dereceler aldı. Amasya’da düzenlenen yarışmada 2017’de “Hala Senin Aşkınla Yanıyorum Sönmedim” adlı eserle birinci olurken, “Ben Sana Âşık Oldum” adlı şarkıyla da birincilik ödülünün sahibi oldu. 2023 yılında ise Türkiye’de özellikle Türk sanat müziğinin “Oscar Ödülleri” olarak kabul edilen 5. OnurAkayMedya Yılın Dijital Altın Ödülleri’nde, sözleri Dr. Hüseyin Balkancı’ya ait olan “Bir Yudum da Sevmedin mi” isimli eser, usta sanatçı ve öğretim görevlisi Nilgün Acar Onat’ın jüri başkanlığında, “Yılın Şarkısı” seçildi. Değerli sanatçılardan ve büyük hocalardan oluşan jüri, usta şair Hüseyin Balkancı’yı ise “Yılın Söz Yazarı” seçerek Altın Kalem’le ödüllendirdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.