Birinci “Cemal Safi Şiir Ödülü” Vural Şahin’in oldu!

2013 yılında yayın hayatına başlayan OnurAkayMedya, 10. kuruluş yıldönümünü alanında başarılı sanatçıları, gazetecileri ve medya kuruluşlarını 5. kez ve 10. yılına özel “Altın” ödüllerle ödüllendirerek kutladı. Kültür ve sanat ödülleri jüri başkanlığını usta sanatçı ve öğretim görevlisi Nilgün Acar Onat üstlendi.

Değerli sanatçılar, şairler, bestekârlar, oyuncular, gazeteciler, yazarlar ve büyük hocalardan oluşan jüri, 5. OnurAkayMedya Yılın Dijital Altın Ödülleri’nde ilk kez verilen “Cemal Safi Şiir Ödülü’nü sevilen şarkıların da söz yazarı olan usta şair Vural Şahin’e layık gördü ve Şahin’i Altın Kalem’le ödüllendirdi.

5. OnurAkayMedya Yılın Dijital Altın ödülleri Jüri Başkanları ve Jüri Üyeleri:

Jüri Başkanları:

Süheyla Altmışdört (Şef ve Emekli Öğretim Görevlisi) (OnurAkayMedya “1. Şef Süheyla Altmışdört Büyük Ödülü” Jüri Başkanı)

Erol Sayan (Bestekâr) (OnurAkayMedya 1. “Prof. Dr. Alâeddin Yavaşça Sanat Ödülü” Jüri Başkanı)

Nilgün Acar Onat (Sanatçı ve Öğretim Görevlisi) (5. OnurAkayMedya Yılın Dijital Altın Ödülleri Kültür/Sanat Jüri Başkanı)

Dr. Erol Köse (Yapımcı, Müzisyen, Televizyoncu ve Magazin Yorumcusu) (5. OnurAkayMedya Yılın Dijital Altın Ödülleri Basın, Medya ve Magazin Ödülleri Jüri Başkanı)

Onur Akay (Ses Sanatçısı ve Yazar) (1. Müzeyyen Senar Büyük Ödülü Jüri Başkanı)

Jüri Üyeleri:

Melihat Gülses (Türk Sanat Müziği Ses Sanatçısı)

Ayşe Mine (Türk Sanat Müziği Ses Sanatçısı)

Osman Babuşçu (Bestekâr)

Erol Bingöl (Ses Sanatçısı ve Bestekâr)

Nedim Saatçioğlu (Şair)

İpek Dereli (TRT Ankara Radyosu Şefi)

Müge Oruçkaptan (Sunucu, Oyuncu ve OnurAkayMedya Köşe Yazarı)

Meral Konrat (Film-San Vakfı Başkan Yardımcısı ve Sinema sanatçısı)

Kıvanç Terzioğlu (Film-San Vakfı Müdürü ve Köşe Yazarı)

Ahmet Çevik (Tiyatro Sanatçısı)

Özcan Beylan (Gazeteci - MüzikOnair Genel Yayın Yönetmeni)

Mustafa Barış Durak (OnurAkayMedya Genel Yayın Yönetmeni ve Gazeteci)

Zühre Gülşen (OnurAkayMedya Haber Müdürü ve Gazeteci)

Ülkü Gözen Stewart (OnurAkayMedya Köşe Yazarı ve Kitap Yazarı)

Cemal Safi Kimdir?

Şarkılara dönüşen şiirleriyle tanınan sanat camiasının efsane isimlerinden Türk şair Cemal Safi, 15 Ekim 1938 tarihinde Samsun’da dünyaya geldi. 38 yaşından sonra şiirlerini yazmaya başladı. Şiirlerini ilk defa Orhan Gencebay besteledi. 1989 Yılında Zekai Tunca’nın bestelediği "Rüyalarım Olmasa", 1990 yılında Selçuk Tekay’ ın bestelemiş olduğu Vurgun'un söz yazarı olarak Hürriyet Gazetesi’nin Altın Kelebek, Milliyet Gazetesi’nin “Yılın En Sevilen On Şarkısı” birincilik ödüllerini aldı. 1991 yılında yine Zekai Tunca’nın bestelediği "Gözüm Kesmiyor" şarkısıyla Milliyet Gazetesi‘nin, 1991 yılında TRT’nin açmış olduğu yarışmada yine "İmkânsız" şarkısıyla En İyi Türk Sanat Müziği Ödülü’nü aldı. 1990 yılında "Bu Gece Kalıyorum" adında şiir kaseti çıkardı. 1993 yılına kadar yazdığı şiirleri, Vurgun adlı ilk kitabında yayınladı. 2000 yılında "Sende Kalmış", 2002 yılında "Kıyamete Kırk Kala" ve 2008 yılında da "Ya Evde Yoksan" şiir kitapları yayımlandı. Safi, Türk Dil Kurumu tarafından, 2003 yılında yapılan Dil bayramında Türkçeyi en etkin ve güzel kullanan şair olarak ödüllendirildi. 2004 yılında Mihai Eminescu adına düzenlenen Eminescu madalyası aldı. Şiirleri İtalyanca, Rumence ve Arnavutça'ya çevrildi. Cemal Safi, 17 Nisan 2018 tarihinde hayatını kaybetti.

Vural Şahin Kimdir?

1000 civarında eseri albümlerde kullanılan sevilen şarkıların da söz yazarı olan usta şair Vural Şahin, uzun yıllardır şiire hizmet verdi. Türkiye’nin en önemli edebiyat dergilerinin hemen hemen hepsinde şiirleri yayımlanan Şahin, 2 ulusal televizyon kanalında düzenlediği şiir yarışmasının hem organizasyonunu hem de jüri başkanlığını yaptı. TRT'de iki dönem, özel bir kanalda bir dönem metin yazarlığı yaptı. Milliyet Yayınları'nın çıkardığı müzik magazin dergisinde 3,5 sene, İmparator Dergisi’nde 1 sene “Mısraların Dili” adıyla bir sanat sayfası, Fenerbahçe FM'de 1 sene şiir programı hazırladı. Yaklaşık 250 şiir toplantısı düzenledi. TRT repertuarında 100 civarında eseri yer alıyor. 1000 civarında eseri albümlerde kullanıldı. Bunlardan 600 kadarının söz ve müziği kendisine ait ve 111 eserine ise klip çekildi. Şahin ayrıca 4 büyük antolojide, TRT Nağme'de yayınlanan "Bir Tutam Hasret" programında ve 4 televizyon kanalında jüri başkanlığı yaptı. Vural Şahin, 2023 yılında ise Türkiye’de özellikle Türk sanat müziğinin “Oscar Ödülleri” olarak kabul edilen, 5. OnurAkayMedya Yılın Dijital Altın ödüllerinde, büyük hocaların jüri üyeliğinde ilk kez verilen 1. Cemal Safi Şiir Ödülü’nün sahibi oldu ve Altın Kalem’le ödüllendirildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.