Birinci “6 Aralık Türk Sanat Müziği Günü Özel Ödülü” Gülşah Sönmez’e verildi!

2013 yılında yayın hayatına başlayan OnurAkayMedya, 10. kuruluş yıldönümünü alanında başarılı sanatçıları, gazetecileri ve medya kuruluşlarını 5. kez ve 10. yılına özel “Altın” ödüllerle ödüllendirerek kutladı. Kültür ve sanat ödülleri jüri başkanlığını usta sanatçı ve öğretim görevlisi Nilgün Acar Onat’ın üstlendi.

Değerli sanatçılar, şairler, bestekârlar, oyuncular, gazeteciler, yazarlar ve büyük hocalardan oluşan jüri, 5. OnurAkayMedya Yılın Dijital Altın Ödülleri’nde ilk kez verilen “6 Aralık Türk Sanat Müziği Günü Özel Ödülü’nü, akademisyen ve Türk sanat müziği ses sanatçısı Gülşah Sönmez’in “Ömür Borcu” isimli ilk solo albümüne verdi. Jüri ayrıca son yılların en iyi kadın sesi olarak gösterilen Gülşah Sönmez’i Altın Plak’la ödüllendirdi.

Son yılların en iyi kadın sesi olarak gösterilen Gülşah Sönmez, 6 Aralık Türk Sanat Müziği Günü Özel Ödülü'ne layık görülerek, OnurAkayMedya Yılın Dijital Altın Ödülleri Ana Sponsoru Zeki Sincar Production’un, klip hediyesini de kazandı.

OnurAkayMedya Yılın Dijital Altın Ödülleri Ana Sponsoru Zeki Sincar Production’un Klip Hediyelerini Kazanan Sanatçılar:

1 - Gülşah Sönmez & Görmeden Sevmek (Zeki Sincar Production Klip Hediyesi) (Gülşah Sönmez & Ömür Borcu Albümü/6 Aralık Türk Sanat Müziği Günü Özel Ödülü/Altın Plak)

2 - Talat Er & Tadında Bırak (Zeki Sincar Production Akustik Klip Hediyesi) (Talat Er & Hediyem Olsun Albümü/Yılın Albümü Ödülü/Altın Plak)

3 - Murat Seçkin & Bir Yudum da Sevmedin mi? (Zeki Sincar Production Akustik Klip Hediyesi) (Murat Seçkin & Seçkin Şarkılar-2 Maxi Single Çalışması/Yılın Single’ı Ödülü/Altın Plak)

6 Aralık ilk defa 2012 yılında, ses sanatçısı ve yazar Onur Akay'ın TRT Müzik ekranlarında yaptığı öneri ile kabul edildi ve “Türk Sanat Müziği Günü” olarak kutlandı. Aynı zamanda sanat güneşimiz Zeki Müren'in doğum günü olan 6 Aralık Türk Sanat Müziği Günü, basında büyük yankı buldu. Sanatçıların ve Türk mûsıkîsi korolarının verdiği konserlerle kutlanan bu özel gün, her yıl 6 Aralık tarihinde tüm yurtta ve dünyada kutlanıyor. 2022 yılında 10. kez kutlanan bu özel gün için, Türk Hava Yolları da bir reklam filmi çekti.

5. OnurAkayMedya Yılın Dijital Altın ödülleri Jüri Başkanları ve Jüri Üyeleri:

Jüri Başkanları:

Süheyla Altmışdört (Şef ve Emekli Öğretim Görevlisi) (OnurAkayMedya “1. Şef Süheyla Altmışdört Büyük Ödülü” Jüri Başkanı)

Erol Sayan (Bestekâr) (OnurAkayMedya 1. “Prof. Dr. Alâeddin Yavaşça Sanat Ödülü” Jüri Başkanı)

Nilgün Acar Onat (Sanatçı ve Öğretim Görevlisi) (5. OnurAkayMedya Yılın Dijital Altın Ödülleri Kültür/Sanat Jüri Başkanı)

Dr. Erol Köse (Yapımcı, Müzisyen, Televizyoncu ve Magazin Yorumcusu) (5. OnurAkayMedya Yılın Dijital Altın Ödülleri Basın, Medya ve Magazin Ödülleri Jüri Başkanı)

Onur Akay (Ses Sanatçısı ve Yazar) (1. Müzeyyen Senar Büyük Ödülü Jüri Başkanı)

Jüri Üyeleri:

Melihat Gülses (Türk Sanat Müziği Ses Sanatçısı)

Ayşe Mine (Türk Sanat Müziği Ses Sanatçısı)

Osman Babuşçu (Bestekâr)

Erol Bingöl (Ses Sanatçısı ve Bestekâr)

Nedim Saatçioğlu (Şair)

İpek Dereli (TRT Ankara Radyosu Şefi)

Müge Oruçkaptan (Sunucu, Oyuncu ve OnurAkayMedya Köşe Yazarı)

Meral Konrat (Film-San Vakfı Başkan Yardımcısı ve Sinema sanatçısı)

Kıvanç Terzioğlu (Film-San Vakfı Müdürü ve Köşe Yazarı)

Ahmet Çevik (Tiyatro Sanatçısı)

Özcan Beylan (Gazeteci - MüzikOnair Genel Yayın Yönetmeni)

Mustafa Barış Durak (OnurAkayMedya Genel Yayın Yönetmeni ve Gazeteci)

Zühre Gülşen (OnurAkayMedya Haber Müdürü ve Gazeteci)

Ülkü Gözen Stewart (OnurAkayMedya Köşe Yazarı ve Kitap Yazarı)

Gülşah Sönmez Kimdir?

İstanbul Vefa Lisesi’nden mezun olan Gülşah Sönmez, 2000 yılında Bakırköy Musıki Konservatuarı Vakfı Yarı Zamanlı Türk Müziği Bölümü’nü kazandı. Bu kurumda başta Prof. Dr. Nevzat Atlığ olmak üzere Fatih Salgar, Faruk Salgar, Cengizhan Sönmez, Ayşegül Kostak Toksoy gibi dönemin büyük hocalarından solfej, nazariyat, üslup ve repertuar dersleri aldı.

Bakırköy Musıki Konservatuarı Vakfı bünyesinde Faruk Salgar yönetimindeki “Itri” ve “Gençlik” korolarında, Cengizhan Sönmez ve ardından Suat Güney yönetimindeki “Dede Efendi” korosunda görev aldı. Bu korolarda Prof. Dr. Nevzat Atlığ’ın 60. Sanat Yılı Konseri (Nevzat Atlığ yönetiminde), "Yahya Kemal Beyatlı’yı Anma Konseri", "Kar’dan Kanto’ya Türk Müziği Konseri", Dede Efendi’nin ölüm yıldönümü dolayısıyla "Hüzzam Mevlevi Ayini" ve daha birçok konserde solist ve korist olarak görev aldı. Nevzat Atlığ yönetiminde “Fasıl” adlı CD çalışmasında ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2006 Kutlu Doğum Haftası Ses ve Nefes Klasik Türk Müziği Topluluğu “Kutlu Peygamberim” isimli CD çalışmasında yer aldı.

TRT’ de yayınlanan "İstanbul Türk Müziği Günleri Amatör Korolar" programında korist ve solist olarak yer aldı. 2006 yılında KASDAV bünyesinde düzenlenen ses yarışmasında birinci, aynı yıl Türk Eğitim Vakfı’nın düzenlemiş olduğu Safiye Ayla - Zeki Müren Ses Yarışması’nda ise üçüncü oldu.

2003 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünü kazandı. 2004 yılında Bakırköy Musıki Konservatuarı Vakfı Yarı Zamanlı Türk Müziği Bölümünden, 2007 yılında Marmara Üniversitesi İİBF İktisat Bölümünden mezun oldu.

Marmara Üniversitesinin ardından 2007-2008 öğretim yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü’nü kazandı. Başta Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Doğan Dikmen, Münip Utandı, Feridun Öney, Emel Şenocak, Fidan Kurt, Fulsun Komutan, Ali Eral, Sinem Özdemir, Çiğdem Yarkın gibi yine dönemin önemli hocalarından Türk Müziği nazariyat, repertuar, fasıl ve batı müziği eğitimi aldı.

Neşe Yeşim Altınel Çoban yönetimindeki İTÜ TMDK Korosu ile Ustalara Saygı Konserleri çerçevesinde Erol Sayan ve Hakan Şensoy yönetimindeki İTÜ TMDK Orkestrası ile Yalçın Tura adına düzenlenen konserlere solist olarak katıldı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerinde hazırlanan Kadınlardan Kadınca Müzik Konseri’nde de yine solist olarak görev aldı. Cenk Öztürk yönetimindeki İTÜ Çok Sesli Korosu’nun çalışmalarında korist olarak bulundu. "Sınıftan Sahneye" etkinlikleri kapsamında solo konser verdi. 2012 yılında fakülte birincisi olarak mezun oldu.

2004 yılında kurulan Cengizhan Sönmez yönetimindeki Ses ve Nefes Türk Müziği Topluluğu’nun solistliğini yaptı. "Türk Müziği Topluluğuyla Anadolu Ezgileri", "Türk Filmlerine Konu Olmuş Şarkılar", "Ses ve Nefes ile Uşşak Faslı", "Ses ve Nefes ile Hüzzam Faslı" konserleri bu toplulukla yaptığı konserlerden sadece birkaçıdır.

2015-2016 yıllarında Bakırköy Mûsıkî Konservatuarı Vakfı’nda Türk Müziği solfej-nazariyat dersleri verdi. Çeşitli dernek ve vakıfların Türk Müziği Konserlerinde konuk sanatçı olarak yer aldı. TRT radyo ve televizyon yayınlarında program sunucusu ve solist olarak görev aldı.

2017 Büyükçekmece Belediyesi 1. Altın Köprü Türk Sanat Müziği Beste Yarışması Proje Koordinatörü ve Jüri Üyesi olarak yer aldı.

Ocak 2018’de ilk solo albümü Ömür Borcu’nu yayınlandı. “Ömür Borcu” albümü Hayatına Bir İyilik Kat Platformu’ndan “Yılın Albümü” ödülünü aldı.

Gülşah Sönmez, 2023 yılında ise Türkiye’de özellikle Türk sanat müziğinin “Oscar Ödülleri” olarak kabul edilen, 5. OnurAkayMedya Yılın Dijital Altın ödüllerinde, Onur Akay’ın jüri başkanlığında ilk kez verilen Birinci 6 Aralık Türk Sanat Müziği Günü Özel Ödülü’nün sahibi oldu ve büyük hocalardan oluşan jüri tarafından Altın Plak’la ödüllendirildi.

Yüksek Lisansını Haliç Üniversitesi’nde tamamlayan ve daha sonra Türk Musıkîsi Sanatta Yeterlilik Programı’na devam eden Gülşah Sönmez, aynı zamanda İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak TSM Repertuar öğretmenliği yapmaktadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.