Bestesi “Yılın Şarkısı” seçilen Cengizhan Sönmez “Altın Nota” ile ödüllendirildi!

2013 yılında yayın hayatına başlayan OnurAkayMedya, 10. kuruluş yıldönümünü alanında başarılı sanatçıları, gazetecileri ve medya kuruluşlarını 5. kez ve 10. yılına özel “Altın” ödüllerle ödüllendirerek kutladı. Kültür ve sanat ödülleri jüri başkanlığını usta sanatçı ve öğretim görevlisi Nilgün Acar Onat, basın, medya ve magazin ödülleri jüri başkanlığını ise ünlü televizyoncu, magazin yorumcusu ve yapımcı Erol Köse üstlendi.

Bir Yudum da Sevmedin mi? “Yılın Şarkısı” oldu!

5. OnurAkayMedya Yılın Dijital Altın Ödülleri’nde, Türk sanat müziğinin sevilen ses sanatçısı Murat Seçkin’in “Seçkin Şarkılar-2” isimli maxi single çalışmasında yorumladığı ve sözleri Dr. Hüseyin Balkancı’ya, bestesi Cengizhan Sönmez’e ait olan “Bir Yudum da Sevmedin mi” isimli eser, “Yılın Şarkısı” seçildi.

Değerli sanatçılar, şairler, bestekârlar, oyuncular, gazeteciler, yazarlar ve büyük hocalardan oluşan jüri, şarkının bestekârı TRT İstanbul Radyosu’nun usta ses sanatçısı ve günümüzün en önemli bestekârından gösterilen Cengizhan Sönmez’i “Yılın Bestekârı” seçerek “Altın Nota” ödülüne layık gördü.

Şarkının söz yazarı usta şair Dr. Hüseyin Balkancı ise “Yılın Söz Yazarı” seçilerek, jüri tarafından “Altın Kalem” ödülüne layık görüldü.

5. OnurAkayMedya Yılın Dijital Altın ödülleri Jüri Başkanları ve Jüri Üyeleri:

Jüri Başkanları:

Süheyla Altmışdört (Şef ve Emekli Öğretim Görevlisi) (OnurAkayMedya “1. Şef Süheyla Altmışdört Büyük Ödülü” Jüri Başkanı)

Erol Sayan (Bestekâr) (OnurAkayMedya 1. “Prof. Dr. Alâeddin Yavaşça Sanat Ödülü” Jüri Başkanı)

Nilgün Acar Onat (Sanatçı ve Öğretim Görevlisi) (5. OnurAkayMedya Yılın Dijital Altın Ödülleri Kültür/Sanat Jüri Başkanı)

Dr. Erol Köse (Yapımcı, Müzisyen, Televizyoncu ve Magazin Yorumcusu) (5. OnurAkayMedya Yılın Dijital Altın Ödülleri Basın, Medya ve Magazin Ödülleri Jüri Başkanı)

Onur Akay (Ses Sanatçısı ve Yazar) (1. “Müzeyyen Senar Büyük Ödülü” Jüri Başkanı)

Jüri Üyeleri:

Melihat Gülses (Türk Sanat Müziği Ses Sanatçısı)

Ayşe Mine (Türk Sanat Müziği Ses Sanatçısı)

Osman Babuşçu (Bestekâr)

Erol Bingöl (Ses Sanatçısı ve Bestekâr)

Nedim Saatçioğlu (Şair)

İpek Dereli (TRT Ankara Radyosu Şefi)

Müge Oruçkaptan (Sunucu, Oyuncu ve OnurAkayMedya Köşe Yazarı)

Meral Konrat (Film-San Vakfı Başkan Yardımcısı ve Sinema sanatçısı)

Kıvanç Terzioğlu (Film-San Vakfı Müdürü ve Köşe Yazarı)

Özcan Beylan (Gazeteci - MüzikOnair Genel Yayın Yönetmeni)

Ahmet Çevik (Tiyatro Sanatçısı)

Mustafa Barış Durak (OnurAkayMedya Genel Yayın Yönetmeni ve Gazeteci)

Zühre Gülşen (OnurAkayMedya Haber Müdürü ve Gazeteci)

Ülkü Gözen Stewart (OnurAkayMedya Köşe Yazarı ve Kitap Yazarı)

OnurAkayMedya Yılın Dijital Altın Ödülleri Ana Sponsoru Zeki Sincar Production’un Klip Hediyelerini Kazanan Sanatçılar:

1 - Gülşah Sönmez & Görmeden Sevmek (Zeki Sincar Production Klip Hediyesi) (Gülşah Sönmez & Ömür Borcu Albümü/6 Aralık Türk Sanat Müziği Günü Özel Ödülü/Altın Plak)

2 - Talat Er & Tadında Bırak (Zeki Sincar Production Akustik Klip Hediyesi) (Talat Er & Hediyem Olsun Albümü/Yılın Albümü Ödülü/Altın Plak)

3 - Murat Seçkin & Bir Yudum da Sevmedin mi? (Zeki Sincar Production Akustik Klip Hediyesi) (Murat Seçkin & Seçkin Şarkılar-2 Maxi Single Çalışması/Yılın Single’ı Ödülü/Altın Plak)

Cengizhan Sönmez Kimdir?

Ses sanatçısı, besteci, Koro şefi, program yapımcısı, seslendirme sanatçısı. 1974 yılında Samsun'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini memleketi Sinop'ta tamamladı. Küçük yaşta müziğe olan kabiliyetiyle dikkat çeken Sönmez, ilk ve orta öğrenimi sırasında mandolin, bağlama, bas bağlama ve ud çalmayı öğrendi. Müzik eğitimine İstanbul'da devam eden sanatçı,1992 yılında İTÜ Türk Musıkisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümüne girdi. 1997 yılında lisans, 2001 yılında aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Bekir Sıdkı Sezgin, Alâeddin Yavaşça, Nevzat Atlığ, Erol Uras, Abdi Çoşkun gibi dönemin en değerli hocalarından dersler aldı ve çalışma imkânı buldu.

1993 yılında TRT'nin açmış olduğu ses yarışmasında İstanbul Bölge Birincisi, ardından tüm bölge birincileri arasında yapılan finalde, yaklaşık 7000 yarışmacı arasından Türkiye Birincisi seçildi. 1994 yılında TRT İstanbul Radyosunda Ses Sanatçılığı görevine başladı.

TRT'nin Radyo ve Televizyon programlarında solist olarak görev alan sanatçı, Türkiye içinde ve dışında çok sayıda festival ve konser programına solist, korist, şef olarak katıldı. Birçok değerli müzisyenle CD ve kaset çalışmaları yaptı.

1997 yılından bu yana birçok kuruluş ve dernekte hocalık ve şeflik yapmıştır. İTÜ Devlet Konservatuarı, Boğaziçi Musıki Derneği, Hannover Türk Evi Korosu, Beşiktaş Musıki Derneği, Bahçeşehir Musıki Derneği, Büyükçekmece Musıki Derneği bunlardan bazılarıdır.

2010 yılında "Bir Tutam Hasret", 2014 yılında "Ödül", 2016 yılında "Siyah Beyaz Sevdalar" adlı üç adet solo albümü yayınlandı.

2017 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Altın Nota Beste Yarışması'nda "Bembeyaz Gel" adlı şarkısıyla birinciliğe layık görüldü.

2011 yılından bu yana TRT Nağme Radyo Kanalı'nda Perşembe akşamları saat: 22:00’da yayınlanan "Bir Tutam Hasret" adlı programı hazırlayıp sunmaktadır. Aynı adlı program 2014-2015 yayın dönemi TRT Müzik Televizyon Kanalı'nda da yayınlanmış, MÜZDAK tarafından "Yılın En Çok Sevilen Türk Sanat Müziği Programı" ödülüne layık görülmüştür. 2018 yılında ise “Hayatına Bir İyilik Kat Platformu” ve “Umutlu Mutlu Çocuklar Platformu”, sözlerini Onur Akay'ın yazdığı ve Gülşah Sönmez’in albümünde yer alan “Görmeden” Sevmek isimli Hicaz bestesini “Yılın Şarkısı” seçerek Cengizhan Sönmez’i “Yılın Bestekârı” ödülüne layık gördü. 2023 yılında ise Türkiye’de özellikle Türk sanat müziğinin “Oscar Ödülleri” olarak kabul edilen 5. OnurAkayMedya Yılın Dijital Altın Ödülleri’nde, bestesi Cengizhan Sönmez’e ait olan “Bir Yudum da Sevmedin mi” isimli eser, usta sanatçı ve öğretim görevlisi Nilgün Acar Onat’ın jüri başkanlığında “Yılın Şarkısı” seçildi. Değerli sanatçılardan ve büyük hocalardan oluşan jüri, usta ses sanatçısı ve bestekâr Cengizhan Sönmez’i ise “Yılın Bestekârı” seçerek, “Altın Nota” ile ödüllendirdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.