Bugün sizlere, 27 Nisan 1981 yılında kaybettiğimiz hocaların hocası benim de hocamın hocası Münir Nurettin Selçuk’un, ölüm yıldönümü nedeni ile hiçbir yerde olmayan fotoğraflarını paylaşacağım.

Türk müziğinde ilk solo konsere imza atan ve 'Dönülmez Akşamın Ufkundayız' ve 'Kalamış' gibi nice ölümsüz besteler bırakan Münir Nurettin Selçuk’un öğrencisi olan, hocam Nevin İnam Karındaş’ın arşivinden fotoğrafları paylaşırken, sizlere Nevin hocamı da anlatacağım.

İşte, Türk musikisinin canlı bir tarihi ve arşivi olan Nevin İnam Karındaş'ın Münir Nurettin Selçuk'la anıları...

Nilüfer, Münir Nurettin Selçuk ve Nevin İnam Karındaş...

Ben, ‘İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Musikisi Nazariyatı Bölümü’nde okurken, konservatuvarın yanı sıra 6 sene Nevin İnam Karındaş’tan musiki derleri almıştım ve benim konservatuara girmemi ve musiki eğitimi almamı ilk Nevin hocam istemiştir...

Kalamış Yelken Kulübü konserimde 'Akşam Oldu Hüzünlendim Ben Yine', 'Her Mevsim' ve 'Dün Gece Mehtaba Dalıp' gibi unutulmaz besteler bırakmış ve 4 şiiriminde bestekârı olan Semahat Özdenses'i ve Nevin İnam Karındaş'ı sahneye alırken...

Nevin İnam Karındaş'ın abisi bestekâr ve kanuni Turan İnam'dan kanun derleri almıştım. Ayrıca Turan İnam bir şiirimi bestelemiş ve TRT repertuarına girmiştir.

‘Bir İhtimal Daha Var’, ‘Körfezdeki Dalgın Suya Bir Bak’, ‘Göze mi Geldim, Sen mi Unuttun’ gibi daha nice unutulmaz eserlerin bestekârı Osman Nihat Akın ise, Nevin hocamın annesinin kuzenidir ve Nevin hocamın konservatuara girmesini ve musiki eğitimi almasını ise, özellikle o istemiştir.

‘İstanbul Belediye Konservatuarının Klasik Türk Musikisi Bölümü’nden mezun olan ve ‘İstanbul Devlet Türk Musikisi İcra Heyeti’nde ses sanatçısı olduğu yıllarda Münir Nurettin Selçuk’un öğrencisi, asistanı ve şef muavini olan hocam Nevin İnam Karındaş, Münir Nurettin Selçuk’tan şan ve üslup derleri almıştır. Nevin İnam Karındaş, ayrıca Münir Nurettin Selçuk’un konserlerinde kendisi ile birlikte sahneye de çıkan en önemli solistlerden ve Selçuk’un yetiştirdiği dönemimizin en önemli musiki hocalarındandır.

Münir Nurettin Selçuk'un şefliğinde İcra Heyeti... Çömelenler arasında Coşkun Sabah da var...

İşte fotoğrafın arkasakında yazan not...

Arka Sıra: Hilmi Rit, Rahmi Sönmezocak, Müdür Muavini Tamay, İpek Kardeşler, İnciye Bertuğ, Naime Batanay, Recep Birgit , Alaaddin Aday, Yusuf Kalyoncu, Kemal Gürsel

İkinci Sıra: Yurdagül Eroğlu, Orhan Şener, Nebahat Yedibağ, Gülseren Güvenli, Nurten Erpek, Feriha Tunceli, Mefharet Yıldırım, Münir Nurettin Selçuk, Necdet Yaşar, Radife Erten, Can Akşit, Selma Ersöz, Huriye Akman, Şayeste Acar, Nevzat Yalçınsu, Nedim Otyam, Ekrem Kongar

Çömelenler: Görevli, Mustafa Kovancı, Kasım İnaltekin, Gökbel Baykut, Nevin İnam Karındaş, Coşkun Sabah, Muzaffer Birtan

İnci Çayırlı, Münir Nurettin Selçuk ve Nevin İnam Karındaş...

Münir Nurettin Selçuk, Nevin İnam Karındaş’a, “Kara kız sen taşa bile öğretirsin. Ben musikimizi hocalarımızdan aldım, şimdi sana veriyorum. Sen bunu parası olana parayla, olmayana ücretsiz olarak öğretecek, hizmeti devam ettireceksin.” diyerek vasiyette bulunmuştur. İlk musiki derlerimi aldığım değerli hocam Nevin İnam Karındaş ise, derslerimiz sırasında bu vasiyeti benim devam ettirmemi istemiştir. Bende, elimden geldiğince musikiye yeteneği olan gençler arasında parası olmayanlara, yıllardır ücretsiz bir şekilde musikiyi öğretmeye ve konservatuvarda okumalarını sağlamaya çalışmışımdır.

Nevin hocamla unutamadığım bir anım ise şöyledir…

Usul derlerine çalışıyoruz ve büyük usulleri günde 9 saat vuruyorum. Belli bir zaman sonra dizim ağrıyor ve dizime değil masaya vurmaya başlıyordum. Nevin hocamın alt komşusu ise ben masaya vurunca sesten rahatsız olup yukarı çıkmış ve “Kuzum sizin evden bir ses geliyor. Bu nedir Allah aşkına?” diye sormuş. Nevin hocamda komşusunu içeri davet ederek kapıdan beni göstermiş ve “Doktor kendi haline bırak dedi.” demiş ve komşusu ise, “Vah vah çok yazık.” diyerek evine geri dönmüş. Hocamın bende emekleri çok büyüktür.

Nevin İnam Karındaş, nazariyat ve Solfej derslerini ise ‘Makamlar ve Usuller’, ‘Türk Musikisinde Beste Analizleri’, ‘Armoni Notları’, ‘Türk Musikisi Hayatı ve Hatıraları’ isimli kitapların yazarı ve TRT Repertuar Kurulunda da görev yapan büyük hocalardan Şefik Gürmeriç’ten almıştır.

Münir Nurettin Selçuk, Nevin ianam Karındaş ve Şefik Gürmeriç...

‘Bu Akşam Gün Batarken Gel’, ‘Benim Sen Nemsin Ey Dilber’, ‘Bir Gönlüme Bir Hal-i Perişanıma Baktım’ gibi eserlerde imzası olan ve Darülşafaka’dan üstün başarıyla 1902’de mezun olan meşhur gazeteci, yazar, tarihçi, şair, bestekâr ve milletvekili Ahmet Rasim ise, Nevin hocamın anne tarafından büyük amcası olur. Osman Nihat Akın ise Ahmet Rasim’in torunudur.

1933 yılında Silifke ‘de dünyaya gelen Nevin İnam Karındaş, 2014 yılından bu yana kızı Zeynep, damadı ve torunu Can ile birlikte Avustralya’nın Tazmanya Adası’nda yaşıyor.

Kızı Zeynep Scott, ‘İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’ndan flüt sanatçısı olarak mezun olmuş, aynı okulda öğretim görevlisi olarak çalışmış ve emekli olmuştur. Torunu Can (Jahn) Scott ise, Avustralya Tazmanya Üniversitesi Konservatuarı’nda 2. sınıfta alto saksafon öğrencisidir.

Değerli hocama ve ailesine sevgilerimi gönderiyor, sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum.

İşte Münir Nurettin Selçuk'un hiçbir yerde olmayan konser fotoğrafları...

Münir Nurettin Selçuk'un Şan Sineması Konserleri'nden...

İngiltere Kraliçesi, eşi ve kızı ile Türkiye ziyâretinde, Münir Nurettin Selçuk’un şefliğini yaptığı İcra Heyeti ile Topkapı Sarayı'nda verdiği konser... Fotoğrafta en önde yer alan Türk sanat müziğinin usta sanatçısı Serap Mutlu Akbulut, bu konserde Münir Nurettin Selçuk’un favorilerini göz kalemiyle yapmıştır...

Münir Nurettin Selçuk'un İzmir Konserinden bir hatıra...

1953 yılında, Münir Nurettin Selçuk'un İzmir Lisesi'nde verdiği konserden bir hatıra...

Münir Nurettin Selçuk'un İzmir Manisa Konserinden bir hatıra...

Soldan Sağa: Nevin İnam Karındaş, Nurten Erpek, Emel Tetik, Türkan Sizer, Münir Nurettin Selçuk, İnci Çayırlı, Feriha Tunceli, Gökbel Baykut

Münir Nurettin Selçuk ve Nevin İnam Karındaş'ın gecelerden özel fotoğrafları...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.