Sevgili Aziz bize kendini tanıtır mısın? Yarışmaların ve seni tanıtanların dışında bir Aziz’le... Farklı Aziz’i de dinleyerek tanıyalım seni...

Ailemiz köken olarak Erzurumlu. Babam esnaf, annem ev hanımı, benden 5 yaş büyük bir ablam var, iki kardeşiz. Bunlar beni tanıtan ve tanıyanların hakkımda verdiği bilgiler. Bunun dışında naif bir yapım var; klişe olmasını istemem ama önce sevdiklerimin mutlu olmasını isterim, yüksek bir vicdanım var, zarar görsem de kin tutmayı seçmiyorum. Çünkü dünya sevgi ile güzelleşen bir yer. Kimseyi yargılamam, hiçbirimiz başkasını yargılayacak kadar masum değiliz. Üzüntümü içimde kendimle yaşarım, tüm duygularımı müzikle ifade etmeyi seçiyorum. Belki müzik o nedenle bu kadar hayatımda, müziği kendimi ifade etme aracım olarak görüyorum, sesim ve yorumum da buna uygun olunca duygularım dinleyiciye geçiyor. Çok gencim, yolun çok başındayım, biraz şans olarak görüyorum biraz da dikkatli olmayı gerektiren büyük bir sorumluluk.

Hayatımıza televizyonda yayınlanan yarışma programları ile girdin, hoş geldin… Bu konu ile ilgili pişmanlığın oldu mu? Ya da iyi ki de katıldım bu yarışmalara diyor musun?

Pişman değilim, aksine iyi ki diyorum, iyi ki katılmışım. Şu anda sizinle yaptığım röportaj, dinleyicilerin ve seyircilerin kalbinde yer bulmam, onlarla buluşmamız bu yarışma ile oldu. Yarışmada birinci olmadım, ikinci oldum ama ben başarılı olmak için yola çıkmıştım. 100 metre koşucusu değilim, maratona hazırlanıyorum. Bu açıdan bakınca büyük bir başarı kazandığımı düşünüyorum. Keşke birinci olsaydım düşüncem de yoktu, her şey olması gerektiği gibi oldu. Kazanmak ile başarmak arasında fark var. Ben başarılı oldum, genç bir müzisyen olarak bir single albüm yaptım, yeni bir projemiz daha var.

Maşallah müthiş bir sesin var. Ve Opera formunda bir eserle çıktın karşımıza. Ama gerdan kıra kıra okuduğun arabesk ve nağmeli şarkılar da bir harika… Tarzını ya da senin müziğini anlatır mısın bize?

Teşekkür ederim, müzik benim için kendimi ifade aracı, ancak bunun yanında her şarkının hakkını verebilmek çok önemli. Michael Jackson’dan Dede Efendi’ye kadar uzanan bir yelpazede müzik dinliyorum. Şarkı dinlerken ve söylerken aklınıza gelebilecek her türlü detayı inceliyorum şarkılardaki, abartılı bulmayacaksanız o şarkının bedenine giriyorum, neden yazılmış olabileceğini ve yazanın hangi duyguyu vermek istediğini anladıktan sonra şarkıyı daha iyi söylediğimi düşünüyorum.

Çok küçük yaşlardan beri müzik eğitimin var. Bahseder misin hangi yaşta ve nerelerden geçerek eğitime başladın? Ve sence müzik alanında eğitimin önemi nedir?

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi mezunuyum, müzik hayatımın her yerinde hep vardı, akşamları aile toplantılarında da annem, babam, ablam, hep birlikte şarkı söylerdik, hatta birbirimizi rakip kabul eder daha iyi söylemeye çalışırdık, yani O Ses Türkiye”den önce de bizim evde yarışmalar yapılırdı yani:) Eğitim önemli ama ses, duruş, yorum ve şarkı söylemeye uygun bir ruha sahip olmak da önemli. Ses varsa, içinizde o tutku da varsa zaten öyle ya da böyle eğitimi almaya yöneliyorsunuz. Ünlü olmak istemekle ilgili bir durum değil bu, onun çabası da değil.

Allah vergisi vüsatli bir sesin var ve bu özelliğinin altında kesinlikle kalmayacak bir yakışıklılığın, samimiyetin var. Sence dış güzelliğin sesinin önüne geçer mi? Seni çok yakışıklı diye mi, yoksa çok güzel sesli diye mi anıyor sevenlerin?

Teşekkür ederim, bunların içerisinde samimiyetimin ve müzikal yeteneğimin ayrı bir yerde değerlendirilmesini isterim. Dış güzelliğim sesimin önünü geçmez ancak sesimin ve eğitimimin yanında iyi bir aksesuar gibi duruyor. Dinleyenlerin aldıkları hazzı artırdığını düşünüyorum, bu da iyi bir şey…

“Allah vergisi vüsatli” derken, Bülent Ersoy’un tabiri ile andım seni... Genç yaşında Bülent Hanım ile tanıştın, övgüler aldın... Nasıl bir duygu?

Bülent Ersoy çok büyük bir usta, övgüsüne mazhar olmak büyük bir sorumluluk… Sorumluluk kısmı keyfinden fazla… Dilerim tüm yaşamım boyunca ustalarımın beni gördüğü ve görmek istediği yerlere layık olurum, yavaş ve emin adımlarla ilerlerim.

Ne yalan söyleyeyim ben seni Türkiye’den ziyade daha bir dünya starı olarak görmek istiyorum. Michael Jackson’a benzetiyorum bazen. İsmin de gene dünyaca ünlü Azis ile benzerlik taşıyor. Senin kendini benzettiğin ya da idol olarak seçtiğin gelmiş geçmiş bir dünya starı var mı?

Michael Jackson’a çok benzeten var, sizden de duyduğum için mutluyum. Müzik endüstrisinde var olabilmek için gereken mücadeleyi vereceğim, bunu dinleyicilerime duyduğum sorumluluk hissiyle ve müzik sevgisiyle yapacağım. Dünya starı olmak bir proje. O projede yer almak isteyen dünya çapındaki müzik firmalarıyla tanışmayı ve dünya çapında bir sanatçı olmayı çok istiyorum. O başarı hikâyesini yazabilmek için gereken her türlü emeği vermeye hazırım.

‘Efso’ya geleceğim… Bayılıyorum o şarkıya… Sürekli dinliyorum… Kuzeydeki buzulların kötü cadısını hayal ediyorum bazen. Onurr ve Alper Narman ile nasıl tanıştın? ‘Efso’ nasıl çıktı?

O Ses Türkiye’de söylediğim şarkılardan farklı bir tarz oldu Efso. Dinleyicilerden başlarda tepki aldığımı itiraf etmeliyim, biraz da ülkenin kötü bir dönemine denk geldiği için endişelendim, üzüldüğüm zamanlar da oldu. Ancak zaman içerisine gece kulüplerinden dinleyicilerimin ve arkadaşlarımın gönderdiği videolara baktığımda başarılı olmuş. Alper Narman ve Onurr ile Efso sayesinde tanıştık, başka şarkılar da dinledik ama en çok içime sinen Efso oldu. Şimdi sırada konserler var. Kısa süre içerisinde artık konserlerde olmak istiyorum. Seyircilerden bu yönde büyük baskı alıyorum.

Aleyna Tilki ile gelecekte bir proje çıkar mı? Nasıl buluyorsun Aleyna’yı? Övenler de, eleştirenler de var… Senin gözünde nasıl?

Sektördeki herkesle iletişim halindeyim, iyi bir proje olursa her zaman bir araya geliriz. Benim için dinleyiciye ulaştırmak isteyeceğim iyi bir proje olması önemli. Dinleyici hepimizi övüyor ve eleştiriyor. Aynı şey bana da oluyor, diğer sanatçılara da.

Hadise ile çalışmak nasıl bir duygu?

Çok profesyonel bir sanatçı ve iyi niyetli… Harika zamanlar geçirdik, kendisine büyük teşekkürüm var.

Acun Ilıcalı kâşifin olabilir mi?

Jüri seçiyor bizi, Acun Bey yapımcı. Acun Bey’in emeği ve aracı olduğu niyet çok önemli tabii ama seyirci ve jüriyi unutmayalım.

İmaj değişikliği düşünüyor musun?

Düşünebilirim tabii. Bazı şeyler aynı kalmak şartı ile yakışan değişiklikler yapabilirim.

Sevgilin var mı? Seni en çok ne etkiler?

Samimiyet ve coşku… Peki itiraf ediyorum dış güzelliği de önemsiyorum ama ilk sırada değil.

Para kazanmaya başladın mı?

Henüz başlamadım ancak şarkı söylemeyi çok özledim. Konserlere ve programlara çıkmak istiyorum artık. Hedeflerim tamamen bu yönde

Aziz çok teşekkür ederim beni kırmayıp sorularımı içtenlikle yanıtladığın için. Okuyucularımıza son sözün ve genç müzisyenlere tavsiyelerin nedir? Senin perspektifinden, seni sevenlere…

Öğretmen gibi görünmek istemem… Herkesin gönlünde yatan aslanı, tutkuyla yapacağı işi bulmasını ve hayallerinin peşinden koşmasını, asla vazgeçmemesini dilerim.

Sevgi ve saygılarımla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.