Avustralya 40.000 yıllık yaşam geçmişine sahip olan yerli halkının (Aborjinler) etnik ve kültürel yapısına kattığı zenginliğin yanı sıra dünyanın her yanından göç etmiş insanların kültürleriyle de beslenmiştir ve bunun sonucunda dünyanın “en çok kültür çeşitliliği “ ne sahip olan ülkesi haline gelmiştir. Ülke keşfedildikten kısa bir süre sonra 26 Ocak 1788’de beyaz göç başlamıştır ve adaya ilk olarak 2/3′ü mahkûmlardan oluşan 1000 kişi gemi ile bugünkü Port Jackson’a getirilmiştir. Bu seferin sebebi İngiltere’nin hapishane mahkûmları için yeni yerler araması ve böylece mahkumları ucuz iş gücü olarak kullanmayı istemesi idi.

AVUSTRALYA YERLİLERİ: ABORJİNLER

Avustralya kıtası yerlileri olan Aborjinler, bu kıta adasına Güneydoğu Asya'dan gelmişlerdir. Bir göçebe hayatı sınırları boyunca hareket halinde yaşamışlardır. Avlanırken mızrak ve bumerang, balık avında ise kanolar kullanmışlar, meyve ve sebze toplamışlar.

KIŞ AYLARI: HAZİRAN-AĞUSTOS

Melbourne’a gitmek için en iyi dönemler; Mart-Mayıs ve Eylül-Kasım arası. Ülkemizin tam tersi olarak Aralık-Şubat arası burada yaz ve oldukça sıcak geçiyor. Melbourne’de kışın ısı 42 derece.

DÜNYANIN EN YAŞANABİLİR KENTİ MELBOURNE

Victoria eyaletinin Başkenti Melbourne, 3.7 milyon nüfusuyla ülkenin ikinci en kalabalık şehri aynı zamanda 2011 yılında yayınlanan The Ekonomist dergisinin yayınladığı “dünyanın en yaşanılır kentler” listesinde kültürel nitelik, iklim, yaşama ücreti ve sağlık, suç oranı gibi sosyal koşullar bakımından birinci seçildi. Avustralya’nın spor kenti olarak adlandırılan Melbourne, ülkenin büyük spor müsabakalarına da ev sahipliği yapmaktadır.

FLİNDERS TREN İSTASYONU

Flinders Street Station, şehir merkezinde, Flinders ile Swanston caddelerinin birleştiği köşede yer alan tarihi bir bina. 1909’da yapılan bu istasyon Melbourne’ün banliyölerine giden tren ağının merkez istasyonu. Görkemli kubbesi, kemerli girişi ve kulesiyle Melbournelüler için bir kültürel ikon. Ana giriş kapısının üstündeki saatler her bir hattaki trenin kalkış saatini gösteriyor.

FEDERATION SQUARE MEYDANI

Flinders İstasyonunun yanında Federation Square buluyor. Melbourne’nün kalbi. Flinders Street Istasyonu’nun çaprazında yer alan bu meydan birçok etkinlik ve aktiviteye ev sahipliği yapıyor. Merkezinde National Gallery of Victoria, ACMI (Avustralya Hareketli Resim Merkezi), SBS TV ve Radyo Merkezleri, restoran ve barlar yer alıyor.

ST. PAUL’S KATEDRALİ

Flinders İstasyonunun tam karşısında Melbourne’un en önemli dini yapısı olan 1835 yapımı kumtaşı ve kireçtaşından yapıldığı için sarı-kahverengi tonlarında olan St.Paul’s Cathedral bulunuyor.

Melbourne şehir merkezinde bulunan dikkat çekici bir yapı olan St. Patrick’s Katedrali, Avustralya’nın en uzun kilisesi.

PORT MELBOURNE LİMANI

Melbourne şehir merkezinden bineceğiniz tramvayla rahatlıkla ulaşabileceğiniz Port Melbourne’deki kafelerden birinde bir fincan kahve içerek manzarayı seyredin. Plaj boyunca yürüyün ve deniz havasının tadını çıkarın. Aynı zamanda iskeledeki Station Pier, Askeri ve Cruise gemileri için terminal görevi görüyor.

CHİNATOWN ÇİN MAHALLESİ

Geçmişi neredeyse 1800’lerdeki Gold Rush ( Altına Hücum) dönemine dayanan Çin Mahallesi (Chinatown), Avustralya’nın en eski Çin Mahallesi olma özelliğine sahip. Little Bourke Caddesi’nde yer alan mahallede birçok Asya Restoranı ve marketi bulunuyor.

HOSİER LANE SANAT SOKAĞI

Hosier Lane sanat sokağı, Melbourne’deki en popüler ve en çok fotoğrafı çekilen mekânlarından biri.

Geçmişte grafiti sanatçılarından bıkan Melbourne Kent Konseyi, bu caddeyi yaşayan bir sokak sanatı galerisi olarak belirlemeye karar verdi. Sokağın her bir kısmı (çöp bidonları dahil) grafiti sanatı ile kaplı. Melbourne şehrinin kültürel yaşam konusunda farklı tecrübler sunduğu.

Sokak, dünyanın her tarafından grafiti sanatını merak eden turistleri ağırlamaktadır.

EUREKA KULESİ

Melbourne’nin şehri tepeden gören en uzun binası Eureka Kulesi’nin 88. katından itibaren CBD ve Port Phillip Körfezi’nin kuşbakışı muhteşem bir manzara sunuyor.

STAR OBSERVATION WHEEL

Docklands Doklar bölgesindeki Yıldız Gözlem Dairesi, Melbourne'nın Kuruluşu ve Dünya'daki yeriyle ilgili Öyküler anlatılıyor.

ROYAL BOTANIC GARDENS VÍCTORIA

Kraliyet Botanik Bahçeleri; Göz alabildiğine yeşil bir park, binbir çeşit bitki türü, el yapımı olamayacak kadar muhteşem bir göl ve kuş sesleri.

QUEEN VİCTORİA MARKET

Güney Yarımküredeki en büyük açık market olan Queen Victoria Market, Asya marketleri kadar renkli olmasa da şehirdeki en büyük açık pazar olarak görmeye değer.

1878 yılından beri hizmette olan ve çok büyük bir alana yayılmış olan kıyafet ve hediyelik eşyaların da satıldığı markette ne ararsanız bulabilirsiniz. Türk pazarcılarıyla da karşılaşabilirsiniz.

KAPTAN COOK’UN KULÜBESİ

Fitzroy Gardens‘ın içerisinde Cook’s Cottage‘in (Kaptan Cook’un kulübesi) var. Ev 1755 yılında İngiltere Yorkshire Great Ayton’da, Kaptan James Cook’un anne ve babası James ve Grace Cook tarafından inşa edilmiş ve 1934 yılında Sir Russell Grimwade tarafından Melbourne’e getirilmiş.

SANDRİDGE KÖPRÜSÜ

Yarra Nehri’nin güney ve kuzey ucunu bağlayan Sandridge Köprüsü, tren yolunun geçtiği bir köprü olarak inşa edilmişse de günümüzde tekrar düzenlenerek yaya ve bisikletlilere açılmış. Köprüde şehre trenle gelen göçmenleri resmeden panel ve heykeller bulunuyor.

BUHARLI TREN PUFFİNG BİLLY

Yüz yaşında bir buharlı tren olan ve halen çalışan Puffing Billy, hem Melbourne sakinlerini, hem de turistleri dağların arasından geçen keyifli bir seyahatle Belgrave’den Gembrook’a götürüyor. Yol boyunca doğal güzelliğe sahip istasyonlarda mola verebilir, şahane manzaranın tadını çıkarabilir ve son durakta inerek tarihi Gembrook Kasabası’nı keşfedebilirsiniz.

GAY PRIDE PARADE-MELBOURNE

Gay Pride Parade;herkesin eşit haklara sahip olması ve eşcinsellere yapılan zulümleri protesto etmek için yapılan yürüyüş.Melbourne Swanston Caddesindeki Kilisenin yanı başındaki ağaçlar,Eşcinsellerin sembolü Gökkuşağı renklerini muhtevi örgülerle süslemişler.Bilindiği üzere bu kutlamalara yüzbinlerce eşcinsel ve insan hakları savunucusu katılmaktadır.

SHRINE OF REMEMBRANCE HATIRA TAPINAĞI

Victoria Savaşı anısına1934 de yapılan bu Hatıra Tapınağı; Savaş ve Barış'ta Avusturalyalı Erkekler ve Kadınların fedakarlıkları anlatıyor.

SEA LİFE AKVARYUMU

Deniz Hayatı Akvaryumu; köpekbalıkları, vatozlar, su kaplumbağaları, dikenli aslan balığı, deniz atları gibi bir çok eşsiz deniz canlılarına ev sahipliği yapan deniz hayvanlarının yaşam alanlarını muhafaza etmeye adanmış bir Deniz Hayvanat Bahçesidir.

PHİLLİP ADASI

Melbourne’ün yüz kırk metre güneydoğusunda yer alan Phillip Adası, penguenlerin geçişiyle turist akınına uğrayan bir bölge. Ada, 5 Ocak 1798'de Sidney'den gelen, açık bir balina teknesiyle yelken açan kaşif ve denizci George Bass tarafından Yeni Güney Galler'in ilk Valisi Vali Arthur Phillip'in adını almıştır. Phillip Adası kıyısında helikopter uçuşuna katılarak, muhteşem plajların ve kilometrelerce uzanan çarpıcı sahil şeridinin muhteşem manzarasına tanık olabilirsiniz. Diğer yandan buradaki doğal yaşam parkını ve çikolata fabrikasını da ziyaret edebilirsiniz.

BULLER DAĞI

Melbourne şehir merkezine yaklaşık üç saat uzaklıkta bulunan Buller Dağı turistlerin en çok rağbet gösterdiği popüler destinasyonlardan biri. Bölgedeki kayak sezonu haziranda açılıp eylül ayında bitiyor. Konaklamak için birçok seçeneğin bulunduğu bölgede kayak dersleri almanız da mümkün.

WARRATİNA LAVANTA BAHÇESİ

Melbourne’e arabayla yaklaşık bir saat uzaklıkta bulunan Warratina Lavanta Bahçesi, hektarlarca alana yayılmış lavantalardan oluşuyor. Ziyaretçilerini lavanta kokularıyla büyüleyen bahçenin, çay evindeki lavanta çayı ile lavanta kurabiyelerinden tadarak dinlenebilirsiniz. Buradaki dükkânlarda lavantadan yapılmış pek çok lavanta ürününü satın alabiliyorsunuz.

AVUSTRALYA MUTFAĞI

Yıllarca İngiliz sömürgesi altında kalmış ve ardından pek çok bölgeden göç almış bir coğrafyadan bahsediyorsak öncelikle böyle bir bölgede kozmopolit bir yemek kültürünün olduğunu söylememiz gerek. Bu nedenle Avustralya mutfağı içinde yerel lezzetlerin yanı sıra farklı etnik mutfak kültürlerini de deneyimleme şansını yakalıyorsunuz. Tabi bunun yanı sıra Avustralya’nın ilk ev sahipleri olan Aborjinlere ait yemek kültürü ülkenin ana yemek kültürünü oluşturuyor ve bu yemeklere “bush tucker” denmektedir.

Balık: Avustralya’da ana besin maddelerinden biri balık. Özellikle de somon balığı ülkenin en sevilen balık türleri arasında bulunuyor.

Barramundi: Sosla ve biberle çeşitlendirilen Avustralya’ya özgü bu balık

bir tür sazan balığıdır.

Deniz Kabukluları: Ülkede midye, İstiridye, karides gibi deniz tabukluları oldukça fazla sevilmektedir. Tazmanya bölgesinde çok fazla bulunan deniz kulağı ise mutlaka denenmesi gerekenler listesinde ilk sıralarda yer alıyor.

Bal Kabağı Çorbası: Etle aranız yok ise Avustralya’da en büyük alternatiflerden biri kesinlikle bal kabağı çorbası.

Pancettalı Barbekü Karides

Pancetta (İtalyan salamı) ile sarılı karideslerin barbeküde ızgarası.

Meat Pie

Avustralya’nın imza lezzetlerinden biri olan “meat pie “Tart hamuru içine konup etle pişirilen bir çeşit börek.

Fish & Chips

Özellikle sahil kenarında patates kızartması eşliğinde servis edilen balıklar çok fazla tercih ediliyor.

Timsah Eti: Aborjin mutfak kültürü ile şekillenen Avustralya’da timsah eti özellikle ızgarada pişirilerek çok fazla tüketilmektedir.

Kanguru Eti: Ülkede çok fazla bulunan hayvanlardan biri olan kangurunun eti de ülkede tercih edilen et türleri arasında bulunuyor.

Rokalı Izgara Bıldırcın Göğsü: Bıldırcın etinin roka, parmesan peyniri ve zeytinyağı ile bir araya getirilerek muhteşem bir lezzet halinde tüketiliyor.

Tavuk Parmigiana: Amerikan-İtalyan lezzeti diyebileceğimiz tavuk parmigiana Avustralya publarının vazgeçilmez yemekleri arasında bulunuyor.

Damper: Geleneksel Avustralya ekmeği…

Lamington: Çikolatalı ve Hindistan cevizli kek.

Pavlova: İçi kıtır ve dışı yumuşacık olan, üzerine çeşitli meyveler eklenerek sunulan yemesi çok keyifli bir kurabiye.

Macadamia: Avustralya mutfağı hakkında konuşulurken ülkeye has fındık türü macadamiadan da bahsetmemiz gerek. Özellikle kurabiye formu ile dillere destan bir lezzete kavuşan macadamiayi ülkenin her yerinde görmeniz mümkün.

AVUSTRALYA VE MELBOURNE’NIN ANIMSATTIKLARI

Aborijinlerin vatanı, fırsatlar ülkesi Avustralya’nın başkenti Canberra. En büyük şehri Sidney.

Avustralya’nın coğrafyası müthiş derecede çeşitlidir. Yalnızca 24 milyon insanın Amerika Birleşik Devletleri büyüklüğünde bir alanda yaşıyor.

Avustralya ismi Latince güneyden güneye ait olan anlamına gelen Australis kelimesinden türetilmiştir.

Avustralya hem kıta hem de bir ada ülkesidir.

Avustralya dünyada en çok koyunun bulunduğu ve en çok yün üreten ülkedir.

Avustralya, dünyanın başka yerinde bulunmayan hayvanları (Kanguru, Koala, Tazmanya canavarı) ile de ünlüdür.

Dünyanın en büyük mercan kayalığı olan Büyük Set Kayalıkları bu coğrafyada yer almaktadır.

Bumerang özellikle Avustralya yerlileri (Aborjinler) tarafından av silahı olarak kullanılırdı.

Avustralya'da plaj sayısı 10 binden fazladır.

Türkiye’de soğuklar başlarken Avusturalya’da havalar ısınır.

Trafik İngiltere’deki gibi soldan akıyor.

Avustralya’da okul bölgesinde okulların açık olduğu günlerde Sabah 08-09:30 öğleden sonra 14:30-16:00 arası hız limiti maksimum 40 km.

Dünya mutfaklarının en iyi örneklerine Melbourne’da rastlayabilirsiniz.

Sokakta “Possum” adlı fare gibi kuyruklu bir hayvanla her an göz göze gelebilirsiniz.

Trenlerde sessiz vagonda şu ibare var: “Burası sakin bir Tren Vagonu. Cep telefonlarınızı sessize alınız! Kulaklıkların ses ayarını düşürün!

Kıtaya özgü hayvanlara ev sahipliği yapan ve özellikle çocukların ilgisini çeken Healesville Sanctuary Hayvanat Bahçesi’nde kangurular, valabiler, wombatlar, Avustralya’nın yabani köpeği olan dingolar ve ornitorenkler bulunuyor.

Melbourne’e gelen ilk İtalyan göçmenlerin yerleştiği Lygon Caddesi ve çevresi, günümüzde en geniş seçenekli İtalyan yemeklerinin sunulduğu yer olarak biliniyor.

Melbourne Australian Eastern Standard Time zaman diliminde yer alıyor ve GMT+10 veya GMT+11 zaman dilimini kullanıyor. Yılın belirli dönemlerine göre Türkiye saatinden 7, 8 veya 9 saat ileride olabiliyor.

Para birimi olarak Avustralya Doları kullanılıyor.

Şehirde 240 voltluk 50 hz’lik elektrik akım kullanan düz ve 3 uçlu prizler kullanılıyor. Laptop ve cep telefonunuzu Melbourne’da şarj edebilmek için bir adaptör edinmeniz şart.

Melbourne Block Arcade Pasajında “Haigh’s Chocolate” isimli dükkan fasulyeden çikolata yapımı ile ünlenmiş.

Ice Bar(Buz Barı) ‘da özel kar başlığı ve eldivenlerle tabii sıcak tulum içinde her şeyin buzdan yapıldığı bir ortamda içkinizi yudumlayanilirsiniz.

Smith Street’de tekstilden spor eşyalarına kadar çok çeşitli ürünün indirimli satıldığı outlet mağazalar yer alıyor.

Şehrin önemli Ticari ve Turistik Caddelerini Dikdörtgen içine alıp Ücretsiz Tramvay Servisi veriliyor.

Melbourne’de yapılabilecek en güzel aktivite sıcak hava balonları ile

Gökyüzüne çıkarak, Yarra Vadisi’nden geçip Melbourne’ü havadan görme fırsatı yakalayın.

Avustralya’da Salamlı-Peynirli, Akdeniz Sebzeli, Tavuk Şinitzel gibi pideli sandviçlere “Turkish” deniyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.