Sibel Can, Hadise, Murat Boz ve Athena Gökhan Özoğuz ve Hakan Özoğuz’un jüri üyesi olduğu 2016 yılında, ‘O Ses Türkiye’ye katılarak en yaşlı yarışmacı olarak dikkatleri üzerine çeken usta müzisyen Ahmet Bülent Atahan, tüm jüri üyelerini döndürmeyi başarmış ve Hadise’nin takımına katılmaya karar vererek, Hadise'ye elini de öptürmüştü.

Merhum sanatçılardan Kayahan’ın da yakın dostu olan Ahmet Bülent Atahan'ın ailesi ile geçtiğimiz günlerde Ortaköy’de bulunan evlerinde bir araya geldik.

Atahan, Kayahan’la ilgili anılarını anlatırken, 2016 yılında ‘O Ses Türkiye’ yarışmasında Hadise’nin takımında yer aldığı halde, düellolara geçince neden yarışmaya devam etmediğini ve bir daha ekranlarda neden görünmediğini ilk kez anlatarak, Acun Ilıcalı’dan ve Hadise’den özür diledi!

Aynı zamanda akciğer kanserine yakalandığının haberini yarışmada aldığını, ancak yayında söylemediğini de açıklayan ve kanserle savaşan usta müzisyen, Kayahan’ın ‘Yemin Ettim’ şarkısının bilinmeyen hikâyesini de ilk kez anlatarak, “Acun Ilıcalı’nın benim hakkımı teslim etmesini diliyorum.” ifadelerini kullandı.

İşte o röportaj:

Müziğe kaç yaşında başladınız?

12-13 yaşlarımda Ankara Çankaya’da otururken, apartmandaki Amerikalı bir çocuktan aldığım gitarla başladım. O yıllarda Kayahan’la tanışıp dost olduk. Bazen o bizde, bazen ben onlarda kalıyor ve gece gündüz müzik yapma çabalarındaydık…

Kaç yaşındasınız?

69. yaş günümü 18 Ocak 2020’de kutladık.

“KAYAHAN BANA TAKSİTLE BATERİ ALMIŞTI”

17 yaşında Kayahan’la sahneye çıkmaya başlamışsınız…

O yıllarda ben gitar çalmaya gayret ederken, Kayahan bağlama çalabiliyordu ve sonra Kayahan’da gitara geçti ve ben disko, dans ve çapkınlıkla zaman harcarken, Kayahan gitarı bayağı ilerletmişti ve bir gün bana Dışkapı Ulus’ta Ege ve Nil pavyonda çalıştığını ve gruba benim de katılmamı istedi. Bu arada benim yaşım 17 Kayahan’ın yaşı ise 19 olmuştu. Kayahan bana taksitle bateri almıştı ve trompetçi Mustafa Boz orkestrasında çalmaya başladık. Yazları ise Erdek ve Antalya’daki banka kamplarında çalıyorduk.

Kaç besteniz var? Henüz albümlerde okunmayan ve çok beğenilen besteleriniz de var. Değerlendirmeyi düşünüyor musunuz?

40’ın üzerinde sözü ve müziği bana ait bestemi insanlarla paylaşabiliyorum ve takdirlerini alabiliyorum. Dinleyip almak isteyenlere açığım.

“YEMİN EDERİM Kİ BU YOLDAN DÖNMEYECEĞİM”

Bazı besteleri Kayahan’la beraber üretmişsiniz...

Yemin Ettim gibi Kayahan’la beraber ürettiğimiz o çocukluk ve gençlik yıllarında yazdığımız bestelerimizi Kayahan, albümlerinde tüketti ancak bana tüm teliflerini vefat edene dek fazlasıyla ödemiştir.

Yakın dostunuz Kayahan’la unutamadığınız anılarınızı anlatır mısınız?

Anılarımız çok ama aklıma gelen bir anıyı anlatayım. Sahnelere ilk başladığımız zamanlardı ve bir pavyonda çalıştık. Sabah oldu ve yevmiye bekliyoruz. Patron, “iş yok, yevmiye yok” diyerek paramızı vermedi ve biz gitarlarımızı sırtladık yürüyerek evin yolunu tuttuk. Yürürken bir baktım Kayahan hüngür hüngür ağlıyor. Kızılay’da Güvenpark’ta oturduk. Ben, “Ne oldu bu yordu mu seni” dedim. Kayahan ise, “Hayır, yemin ederim ki ben bu yoldan dönmeyeceğim. Ve sen göreceksin.” dedi. Sabahın ayazında eve vardık. Ertesi gün Küçükesat’ta bulunan evlerine gittim. Kayhan, “Bir bak şarkı yapıyorum” dedi ve çalıp söylemeye başladı. “Yıllardır yalnızım, pişman değilim dönmeyeceğim bu yoldan” gibi bir şarkısını söyledi ve üstüne çalışmalar yaptık. 30 yıl sonra Kayahan Darphane Şişik Apartmanında otururken bende Ortaköy’de oturuyordum. Beni çağırdı ve Yemin Ettim’i dinletti. Yine uğraş verdik ve çabalardan sonra şarkıyı plakçı Yaşar Kekeva’ya kabul ettirdik ve şarkı bomba gibi patladı. Küçükken pavyon sahibinin paramızı vermeyip, bizi sabahın soğuğunda eve yürütmesi ile mırıldandığımız şarkı, kırılan gururların bu işe yemin etmesinden oluştu. Allah rahmet eylesin. Vefat etmeden önce Beşiktaş’ta verdiği konserde kuliste helalleştik ve göçtü gitti. İşin garibi ben hayatımda hiçbir Kayahan şarkısı söylemedim. Şarkıları öldükten sonra da repertuarıma almadım. Bana iyi gelmiyor yoksa hepsini bilirim ama icra etmem.

“BIYIĞINI ZOR KURTARDIK BARIŞ MANÇO’NUN”

Barış Manço’yla da anılarınız var? Biraz anlatır mısınız?

Hatırlarsınız Barış Manço’nun ‘Gülhane Konserleri’ vardı. Benim oğlum o zamanlar 8-10 yaşlarında ve zihinsel özürlü ancak Barış ve Kayahan’ın hastası. Tutturdu bir gün Barış Manço’nun bıyıkları takma diye ama her gün takma diyor ve tepiniyor. Sonunda aldım onu doğru Gülhane konserine gittik. Daha konser başlamamıştı. Kulise gittik ve Bahadır Akkuzu’ya rica ettim. O da hemen Barış’a iletti. Barış hemen gelsinler demiş. Konuyu sordu anlattım ve psikolojik sorunlarını dikkatle dinledi. Barış, “Tam doktoruna gelmişiniz. Efe’ciğim gel bakalım.” Dedi. Biraz kafa okşamalardan sonra, “Çek bakalım bıyığımı. Koparsa takma ve senin olsun.” demez mi… Efe bir avuçladı, bıyığını zor kurtardık Barış Manço’nun ve konser biraz sarktı. Çok teşekkür ettim, vedalaştık ama kapıdan çıkarken Barış seslendi. “ Efe sen bu bıyığı çektin sağdakini. Ya soldaki takmaysa?” demez mi… Efe bir hızla döndü ve öteki bıyığı kaptı ve yine zor kurtardık Barış’ı… Bahadır’la gülmekten öldük. Yani Barış’ın çocuklara verdiği değeri ve onlara olan sevgisini ilk orda yaşamıştım. Allah rahmet eylesin.

Barış Manço için yaptığı kendi besteniz var ve o besteyi Barış Manço Vapuru’nda, efsane sanatçımıza anma düzenlendiğinde okumuştunuz. O beste ile ilgili bilgi verir misiniz? Ailesi besteyi dinledi mi?

Vefatını öğrendiğimde çok üzüldüm ve Barış’a şarkı yaptım. İlk 5 yıl şarkıyı dinleyince ağlamayanı görmedim… Yıllar sonra Bahadır Akkuzu bu şarkıyı benden istedi. Hakkını verip okuyamayacağından vermemiştim. Bahadır, Barış Manço’nun eşi Lale Hanım’ın Moda’daki evinde düzenlediği anma gününe beni de davet etti ve gittim. Benden ve besteden bahsetmişler ve rica ettiler. Bende gitarı alıp ‘Barış Abi’ şarkımı söyledim. Başta Lale Manço olmak üzere, Kurtalan orada, Kenan Doğulu orada, hemen hemen tüm konukların gözleri buğulandı. Daha sonra Lale Hanım vapurdaki etkinliğe davet etti ve oraya da giderek bestemi okudum.

“TEKRAR ÇAĞIRIRLAR DİYE BEKLEDİM AMA ARAMADILAR”

2016 yılında ‘O Ses Türkiye’de dikkat çekmiş ve tüm jüriyi döndürmüş ve Hadise’nin takımına girmiştiniz. Daha sonra neden devam etmediniz?

Jürinin tamamı döndü ve Acun Ilıcalı, “Sizin gibi birini seçen jürimizi tebrik ediyorum.” dedi. Sonra düellolara geldik. Provada 90 saniye prova edeceksin çok yorulduk dediler ve bende sigortalar attı. Çünkü 6 saat beklemiştim. Ayrıca bir gün evvel kanser olduğumu öğrenmiştim ve psikolojim ve sinirlerim çok bozulmuştu. Biraz münakaşa ettik ve bende şiir şeklinde okuyup sahneden indim ve yarışmayı bıraktım diyerek TV8’i terk ettim. Ben o şarkıyı hiç provasızda söyleyebilirdim ancak, her şey şarkı değil. Oranın havasına göre söylemek ve şarkının koreografisini prova etmek gerekiyordu. Başka türlü salondakilere beğendiremezdiniz ve reyting de olmazdı. Tekrar çağırırlar diye bekledim ama aramadılar. Bu benim hakkım ve Acun hak yemez olarak bilinir. Buradan Acun Ilıcalı’nın benim hakkımı teslim etmesini diliyorum. Bıraktığım yerden devam edersek, herkesin hakkı teslim edilir. Ancak ben yine de Acun Ilıcalı’dan, Hadise’den ve Tarık hocadan özür diliyorum. Evde pişman oldum. Bana hiç yakışmayan bir duruma sebep verdim.

“HERKES BENİM KADAR DELİ OLAMAZ”

‘O Ses Türkiye’ye katılmadan kısa süre önce akciğer kanseri olduğunuzu öğrenmişsiniz. Hastalığınız ne durumda? Sağlığınızı öğrenebilir miyiz?

Biz onunla dost olduk. Kemoterapi ve radyoterapiyi reddettim. Ameliyata solunum yetersiz geldi. Sonra tüm doktorları ve onkolojiyi reddettim. Şu an kanserimle 2 dost gibi yaşıyoruz. Kesin teşhisten sonra 4 ay ömür biçilmişti ve kan tükürüyordum. Kilo kaybı, iştahsızlık olacaktı… Ben zaten 69 yaşında olmuşum, ilaçlarla 100 yaşına kadar mı yaşatacaksınız? diyerek reddettiğim bu tedaviler sonucu kilom aynı, iştahım iyi, kan kesileli 1,5 yıl oldu. Allah’ıma teslim ettim kendimi. Yaptığım sadece bu. Kimseye tavsiye etmiyorum. herkes zaten benim kadar deli olamaz.

Yeni projeler var mı?

Beste ve söz yazarlığım devam ediyor. Şimdilik 5 şarkılık bir sıngle çalışmama oldu. son yapıtlarımdan ‘Anacağım’ ‘Kravatlı Hırsızlar’, ‘Kredi Kartı’, ‘Nasıl da Geçti Zaman’ gibi yeni şarkılarım var ama ‘Anacağım’ besteme dikkat bomba patlayabilir! Yakında…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.