Onur Akay

Onur Akay (d. 28 Nisan 1977, Ankara), Türk sanat müziği ses sanatçısı, bestekar, şair, yazar, sunucu ve oyuncu.
Eğitimi

Onur Akay, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Musikisi Nazariyatı bölümününde 6 yıl okudu ve Haliç Üniversitesi Türk Musikisi Ses Eğitimi bölümünü bitirdi. Prof. Dr. Alâeddin Yavaşça, Süheyla Altmışdört ve Nevin İnam Karındaş gibi dönemim en önemli hocalarından musiki dersleri aldı.


Müzik Kariyeri

MESAM üyesi olan Onur Akay, Türk musikisinde birçok nazariyatçının kabul ettiği Müstear`lı Nikriz, Müstear`lı Hicaz, Zirgüle`li Pençgâh isimlerini verdiği 3 bileşik makam buldu, terkib etti ve takım besteledi. Ayrıca bulduğu makamları, bestelediği örnek eserleriyle tanıttı. 1990 yılında, henüz 13 yaşındayken yaptığı `Gönlümdeki Bahar` adlı ilk bestesinin sözleri ise Zeki Müren`e ait. Akay, ilk albümünü piyasaya çıkardıktan sonra ise, basında Zeki Müren`in veliahtı olarak anılmaya başladı. Sahnelere 1993 yılında çıkmaya başlayan ve TRT repertuarında çok sayıda eseri yer alan Onur Akay`ın, Semahat Özdenses, Erol Sayan, Suat Sayın, Necdet Tokatlıoğlu, Teoman Önaldı, Amir Ateş, Rüştü Eriç, Necdet Varol, Sadun Aksüt, Erdinç Çelikkol, Zeynettin Maraş, Turhan Taşan, Osman Babuşçu ve İlgün Soysev gibi unutulmayacak bestekarlar tarafından şiirleri bestelendi. Eserleri, TRT sanatçıları ve ünlü isimler tarafından albümlerde ve canlı yayınlarda okundu. Üç şiiri Türk pop müziğinin öncülerinden Erol Büyükburç tarafından bestelendi. Sanat Güneşimiz Zeki Müren`in doğum günü olan 6 Aralık tarihi ise, Onur Akay`ın TRT Müzik`te yaptığı öneri ile, ilk defa 2012 yılında Türk Sanat Müziği Günü olarak kutlandı. Bu Gece Kalıyorum isimli ilk stüdyo albümünü 1997 yılında, "Yaşar Kekeva Plakçılık" etiketiyle yayınladı ve büyük bir başarı elde etti. İstanbul Ağlıyor isimli ikinci stüdyo albümünü ise, 2001 yılında piyasaya sürdü ve bu albümden bir video klip çekti. Klip şarkısı olan İstanbul Ağlıyor listelerde ilk sıraya çıkmayı başardı ve bu şarkısıyla tüm Türkiye tarafından tanındı. Onur Akay`ın çok sayıda ödülü vardır.


Oyunculuk Kariyeri

Onur Akay, 1991 yılında Ankara Gazi Eğitim Fakültesi Tiyatro Kulübünde, Güngör Dilmen`in yazdığı "Kurban" adlı tiyatro eseri ile, "Murat" rolünde çocuk oyuncu olarak oyunculuğa başladı. 1997 yılında Mahallenin Muhtarları, 2004 yılında ise Şöhretler Kebapçısı isimli iki dizide rol alarak oyunculuğu sürdürdü. 2015 yılında ise, Çekimleri hâlâ devam eden "Oklarla Dans" isimli sinema filminde, gazino patronu rolünü üstlendiği basında yer aldı. 


Sunuculuk Kariyeri

1992 yılında, Ankara radyolarında Türk sanat müziği programları hazırlayıp sunan Onur Akay, ünlü oyuncu Semih Sergen’den diksiyon dersleri aldı. Radyolarda, sunuculuğa ve spikerliğe üç yıl devam etti. 2011 yılında "Keyf-i Muhabbet" ve 2012 yılında ise, "İftar Lezzeti" isimli iki ayrı televizyon programı sundu. Ayrıca, ünlü sunucu Müge Oruçkaptan`la beraber çok sayıda "Bayram Özel" ve "Yılbaşı Özel" televizyon programları sunan Akay, birçok ünlü ismi programlarına konuk etti.


Yazarlık Kariyeri

1998 yılında, 245. sayıdan itibaren başladığı "ANA" isimli kültür ve sanat dergisinde, uzun yıllar köşe yazarlığı yaptı. Onur Akay, son yıllarda ise kendi sosyal medya adreslerinden yazdıkları ile, Türkiye`nin en büyük gazeteleri ve ulusal haber kanalları tarafından sürekli kaynak gösterilince, 2014 yılında Haber Artı Türk`ün siyasi yazar kadrosuna alındı. Halen, Haber Artı Türk ve Aydınlık Gazetesi`nde yazıları yayınlanmaktadır. Yazdıkları ile binlerce haberde kaynak gösterilen Onur Akay, kısa sürede ulusal basın ve medyada büyük bir güven kazandı.


TRT Repertuarında Yer Alan Eserlerinden Bazıları

* ``Sevgilim Sanma Seni Bir An Olsun Unuttum`` (Söz: Onur Akay - Müzik: Semahat Özdenses)

* ``Kalmadı Bu Alemde Aşkı Yazan Bir Kalem`` (Söz: Onur Akay - Müzik: Amir Ateş)

* ``Gözlerinden Dökülen Sevdanı Saklama Yar`` (Söz: Onur Akay - Müzik: Turhan Taşan)

* ``Yalnız Seni Beklemek Kalbimin Son Dileği`` (Söz: Onur Akay - Müzik: Sadun Aksüt)

* ``Unutup Bir An Seni Biraz Ben Dese Gönlüm`` (Söz: Onur Akay - Müzik: Amir Ateş)

* ``Gözyaşıyla Sulanan Goncalar Hep Har Olur`` (Söz: Onur Akay - Müzik: Teoman Önaldı)

* ``Tarifi Mümkün mü Böyle Duygunun`` (Söz: Onur Akay - Müzik: Mustafa Malay)

* ``Sevmeyi Çok Denedim Senin Gibi Olmadı`` (Söz: Onur Akay - Müzik: Hasan Şanlıtürk)

* ``Göğe Sordum Hani Nerde Hani Yıldızlarınız`` (Söz: İskender Kemal Sincer - Müzik: Onur Akay & Gülten Akay)

* ``Yollarda Bekledim Geçersin Diye`` (Söz: Onur Akay - Müzik: Turan İnam)


Sevilen Eserleri

* ``Bu Gece Kalıyorum`` (Söz: Ebru Uzel - Müzik: Onur Akay & Onur Akay tarafından albüme okunmuş ve albüm ismi olmuş Kürdi makamında bir şarkıdır. Ayrıca dizi müziği olarak Mahallenin Muhtarları isimli dizide kullanılmıştır.)

* ``Gönlümdeki Bahar Geçti Kış Geldi`` (Söz: Zeki Müren - Müzik: Onur Akay & TRT sanatçısı Ayfer Er tarafından okunmuştur.)

* ``Kalmadı Bu Alemde Aşkı Yazan Bir Kalem`` (Söz: Onur Akay - Müzik: Amir Ateş & TRT sanatçıları tarafından okundu. Ayrıca TRT ve Ulus Müzik işbirliği ile piyasaya çıkan, Müzik Demeti 3 isimli albümde yer aldı.)

* ``Sevgilim Sanma Seni Bir An Olsun Unuttum`` (Söz: Onur Akay - Müzik: Semahat Özdenses & Onur Akay`ın bu şiiri, unutulmaz bestekarlardan Baki Duyarlar`ın ölümü üzerine, Semahat Özdenses tarafından bestelendi ve TRT Müzik`te ilk defa Arif Özgülüş tarafından okundu.)

* ``Gözlerinden Dökülen Sevdanı Saklama Yar`` (Söz: Onur Akay - Müzik: Turhan Taşan & Bu eser TRT sanatçıları tarafından okundu.)

 

Diskografi


Albümler

1997: Bu Gece Kalıyorum

2001: İstanbul Ağlıyor 


Single

2016: Kavuşmak Yokmuş Kaderde


Filmografi


Dizi

1997 - Mahallenin Muhtarları - Rolü: Onur Akay & (İlk dizi oyunculuğu deneyimi)

2004 - Şöhretler Kebapçısı - Rolü: Hans 


Televizyon Programları

1994 - Seda Sayan & (Konuk olduğu ilk televizyon programı)

2001 - Çarkıfelek & (Mehmet Ali Erbil`in konuğu oldu)

2004 - Zaga & (Okan Bayülgen`in konuğu oldu)

2009 - Dünya Evi & (Jüri)

2010 - O Sesler & (TRT Müzik`te Semahat Özdenses`i anlattı)

2010 - Yemekteyiz & (Show TV`de yarıştı ve birinci oldu)

2011 - Keyf-i Muhabbet & (Sunucu)

2011 - Bayram Özel Eğlence & (Sunucu)

2012 - İftar Lezzeti & (Sunucu)

2012 - Bayram Özel Eğlence & (Sunucu)

2012 - Yemekteyiz & (Fox TV`de yarıştı)

2013 - Yılbaşı Özel & (Sunucu)

Hava Durumu