Onur Akay kimdir? Onur Akay'ın müzik kariyeri...

Onur Akay (d. 28 Nisan 1977, Ankara), Türk sanat müziği ses sanatçısı, bestekar, şair, yazar, sunucu ve oyuncu.

Eğitimi

Onur Akay, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Musikisi Nazariyatı bölümünde 6 yıl okudu ve Haliç Üniversitesi Türk Musikisi Ses Eğitimi bölümünü bitirdi. Prof. Dr. Alâeddin Yavaşça, Süheyla Altmışdört ve Nevin İnam Karındaş gibi dönemin en önemli hocalarından musiki dersleri aldı.

Müzik Kariyeri

MESAM üyesi olan Onur Akay, Türk musikisinde birçok nazariyatçının kabul ettiği Müstear'lı Nikriz, Müstear'lı Hicaz, Zirgüle'li Pençgâh isimlerini verdiği 3 bileşik makam buldu, terkib etti ve takım besteledi. Ayrıca bulduğu makamları, bestelediği örnek eserleriyle tanıttı. 1990 yılında, henüz 13 yaşındayken yaptığı 'Gönlümdeki Bahar' adlı ilk bestesinin sözleri Zeki Müren'e ait. Akay, ilk albümünü piyasaya çıkardıktan sonra ise, basında Zeki Müren'in veliahtı olarak anılmaya başladı. Sahnelere 1993 yılında assolist olarak çıkmaya başlayan ve TRT repertuarında çok sayıda eseri yer alan Onur Akay'ın, Semahat Özdenses, Erol Sayan, Suat Sayın, Necdet Tokatlıoğlu, Teoman Önaldı, Amir Ateş, Rüştü Eriç, Necdet Varol, Sadun Aksüt, Erdinç Çelikkol, Zeynettin Maraş, Gündoğdu Duran, Turhan Taşan, Osman Babuşçu, İlgün Soysev ve Cengizhan Sönmez gibi unutulmayacak bestekarlar tarafından şiirleri bestelendi. Eserleri, TRT sanatçıları ve ünlü isimler tarafından albümlerde ve canlı yayınlarda okundu. Üç şiiri Türk pop müziğinin öncülerinden Erol Büyükburç tarafından bestelendi. Sanat Güneşimiz Zeki Müren'in doğum günü olan 6 Aralık tarihi ise, Onur Akay'ın TRT Müzik'te yaptığı öneri ile, ilk defa 2012 yılında 'Türk Sanat Müziği Günü' olarak kutlandı. 'Bu Gece Kalıyorum' isimli ilk stüdyo albümünü 1997 yılında, 'Yaşar Kekeva Plakçılık' etiketiyle yayınladı ve bu albümü ile tüm Türkiye tarafından tanınarak, popüler mekanlarda assolist olarak sahnelere çıkmaya başladı. 'İstanbul Ağlıyor' isimli ikinci stüdyo albümünü ise, 2001 yılında piyasaya sürdü ve bu albümden bir video klip çekti. Klip şarkısı olan İstanbul Ağlıyor listelerde ilk sıraya çıkmayı başardı ve büyük bir satış başarısı elde etti.

Türk televizyonlarının en büyük şov programlarına konuk sanatçı olarak katılan Akay, ayrıca 'Kavuşmak Yokmuş Kaderde' adlı bir single çalışması da yaptı ve 'MAP Production' etiketiyle 2016 yılında dijital müzik platformlarında yayınladı. 2019 yılında ise 'MAP Production' etiketiyle, iki şarkıdan oluşan single çalışması ile müzikseverlerin karşısına çıkan Akay, single çalışmasında yer alan 'Yakalım Gemileri' isimli şarkısında efsane sanatçı Ayşe Mine ile düet yaptı ve şarkıya klip çekti. Ayrıca single çalışmasında 'Nasıl Arz Edeyim' isimli bir şarkı daha yorumladı.

Ödülleri

Çok sayıda ödülü olan Onur Akay, 2017 yılında Türkiye genelinde engellilerin verdiği oylarla 'Yılın Sanatçısı Ödülü'ne lâyık görüldü. Onur Akay’a 'Yılın Sanatçısı Ödülü'nü veren Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu, Diyabetliler ve Engelliler Derneği ve 351 Dernek adına Rumeli Balkan Güç Birliği Platformu, Onur Akay’ın İmtiyaz Sahibi olduğu OnurAkayMedya'ya ise, 2017 yılında 'Yılın Medyası Ödülü'nü lâyık gördü. OnurAkayMedya, 2018 yılında 'Hayatına Bir İyilik Kat Platformu ve 'Umutlu Mutlu Çocuklar Platformu' tarafından, 2. kez 'Yılın Medyası Ödülü'nü aldı. Ayrıca, 'Hayatına Bir İyilik Kat Platformu ve 'Umutlu Mutlu Çocuklar Platformu', 2018 yılında sözlerini Onur Akay'ın yazdığı, bestesini TRT sanatçısı Cengizhan Sönmez'in yaptığı ve Türk sanat müziği sanatçısı Gülşah Sönmez'in albümünde yer alan 'Görmeden Sevmek' isimli şarkıya 'Yılın Şarkısı Ödülü'nü verdi. Platformlar, şarkının söz yazarı Onur Akay'ı ise 'Yılın Söz Yazarı Ödülü' ile ödüllendirdi. 1990 yılında sanat hayatına başlayan Onur Akay, 2020 yılında da '30. Sanat Yılı Ödülü' aldı.

Oyunculuk Kariyeri

Onur Akay, 1991 yılında Ankara Gazi Eğitim Fakültesi Tiyatro Kulübü'nde, Güngör Dilmen`in yazdığı 'Kurban' adlı tiyatro eseri ile, 'Murat' rolünde çocuk oyuncu olarak oyunculuğa başladı. 1997 yılında 'Mahallenin Muhtarları' ve 2004 yılında 'Şöhretler Kebapçısı' isimli iki dizide rol alarak oyunculuğu sürdürdü.

Sunuculuk Kariyeri

1992 yılında, Ankara radyolarında Türk sanat müziği programları hazırlayıp sunan Onur Akay, ünlü oyuncu Semih Sergen’den diksiyon dersleri aldı. Radyolarda, sunuculuğa ve spikerliğe üç yıl devam etti. 2011 yılında 'Keyf-i Muhabbet', 2012 yılında 'İftar Lezzeti', 2017 yılında 'Zil Şal ve Gül' ve 2018 ve 2019 yıllarında ise 'Dünden Bugüne Nağmeler' isimli dört ayrı televizyon programı sundu. Ayrıca, ünlü sunucu Müge Oruçkaptan'la beraber çok sayıda 'Bayram Özel' ve 'Yılbaşı Özel' televizyon programları sunan Akay, birçok ünlü ismi programlarında konuk etti.

Yazarlık Kariyeri

1998 yılında, 245. sayıdan itibaren başladığı 'ANA' isimli kültür ve sanat dergisinde, uzun yıllar köşe yazarlığı yaptı. Onur Akay, son yıllarda ise kendi sosyal medya adreslerinden yazdıkları ile, Türkiye'nin en büyük gazeteleri ve ulusal haber kanalları tarafından sürekli kaynak gösterildi. Kısa süre içinde yazıları ve ünlü isimlerle yaptığı özel röportajlar, Aydınlık Gazetesi'nde sayfa manşeti olarak yayınlandı ve yayınlanmaya devam etmektedir. 2013 yılında ise OnurAkayMedya'yı kurarak yazıları ile binlerce haberde kaynak gösterilen Onur Akay, kısa sürede ulusal basın ve medyada büyük bir güven kazandı. Ayrıca sosyal medyada ve köşe yazılarında çok sayıda ünlü ismin ölüm haberini ilk yazan kişi olunca, magazin programları ve Türkiye'nin önde gelen gazeteleri, Onur Akay'a 2016 yılında magazin camiasında 'Felaket Tellalı' lakabını taktı. Ayrıca Onur Akay, yazıları ve paylaşımları nedeni ile başta Bülent Ersoy ve Devran Çağlar olmak üzere, çok sayıda ünlü isimle mahkemelik oldu. Diva Bülent Ersoy, 2016 yılında meslektaşı Onur Akay’a 50 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı ve daha sonra Akay’ı affetti.

TRT Repertuarında Yer Alan Eserlerinden Bazıları

* 'Sevgilim Sanma Seni Bir An Olsun Unuttum' (Söz: Onur Akay - Müzik: Semahat Özdenses)

* 'Kalmadı Bu Alemde Aşkı Yazan Bir Kalem' (Söz: Onur Akay - Müzik: Amir Ateş)

* 'Gözlerinden Dökülen Sevdanı Saklama Yar' (Söz: Onur Akay - Müzik: Turhan Taşan)

* 'Yalnız Seni Beklemek Kalbimin Son Dileği' (Söz: Onur Akay - Müzik: Sadun Aksüt)

* 'Unutup Bir An Seni Biraz Ben Dese Gönlüm' (Söz: Onur Akay - Müzik: Amir Ateş)

* 'Gözyaşıyla Sulanan Goncalar Hep Har Olur' (Söz: Onur Akay - Müzik: Teoman Önaldı)

* 'Tarifi Mümkün mü Böyle Duygunun' (Söz: Onur Akay - Müzik: Mustafa Malay)

* 'Sevmeyi Çok Denedim Senin Gibi Olmadı' (Söz: Onur Akay - Müzik: Hasan Şanlıtürk)

* 'Göğe Sordum Hani Nerde Hani Yıldızlarınız' (Söz: İskender Kemal Sincer - Müzik: Onur Akay & Gülten Akay)

* 'Yollarda Bekledim Geçersin Diye' (Söz: Onur Akay - Müzik: Turan İnam)

* 'Hayalimdeki Ruhu Kalbime Koydum Bugün' (Söz: Onur Akay - Müzik: Cengizhan Sönmez)

Sevilen Eserleri

* 'Bu Gece Kalıyorum' (Söz: Ebru Uzel - Müzik: Onur Akay & Onur Akay tarafından albüme okunmuş ve albüm ismi olmuş Kürdi makamında bir şarkıdır. Ayrıca dizi müziği olarak 'Mahallenin Muhtarları' isimli dizide kullanılmıştır.)

* 'Gönlümdeki Bahar Geçti Kış Geldi' (Söz: Zeki Müren - Müzik: Onur Akay & TRT sanatçısı Ayfer Er tarafından okunmuştur.)

* 'Kalmadı Bu Alemde Aşkı Yazan Bir Kalem' (Söz: Onur Akay - Müzik: Amir Ateş & Bu eser, TRT ve Ulus Müzik işbirliği ile piyasaya çıkan 'Müzik Demeti 3' isimli albümde, TRT sanatçısı Belgin Erol tarafından okunmuştur. Ayrıca eser, TRT sanatçısı Güldehen Terun tarafından da TRT'de yorumlanmış ve Türkiye'de çok sayıda Türk sanat müziği konserlerinde çeşitli yorumcular tarafından okunmuştur.)

* 'Sevgilim Sanma Seni Bir An Olsun Unuttum' (Söz: Onur Akay - Müzik: Semahat Özdenses & Onur Akay'ın bu şiiri, unutulmaz bestekarlardan Baki Duyarlar'ın ölümü üzerine, Semahat Özdenses tarafından bestelendi ve TRT Müzik'te ilk defa Arif Özgülüş tarafından okundu.)

* 'Gözlerinden Dökülen Sevdanı Saklama Yar' (Söz: Onur Akay - Müzik: Turhan Taşan & Bu eser, TRT'de TRT sanatçısı Melda Kuyucu Kılıç ve TRT sanatçısı Gül Yazıcı tarafından yorumlanmıştır.)

* 'Görmeden Sevmek' (Söz: Onur Akay - Müzik: Cengizhan Sönmez & Bu eser, TRT'de ilk kez bestekârı TRT sanatçısı Cengizhan Sönmez tarafından okunmuştur. Şarkı, 2018 yılında ise İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü Öğretim Görevlisi ve Ses Eğitimi Bölüm Başkanı Gülşah Sönmez tarafından, kendi albümünde yorumlanmıştır.)

* 'Unutup Bir An Seni Biraz Ben Dese Gönlüm' (Söz: Onur Akay - Müzik: Amir Ateş & Bu eser, TRT'de ilk kez TRT sanatçısı Cengizhan Sönmez tarafından okunmuştur.)

Albümler

1997 - Bu Gece Kalıyorum

2001 - İstanbul Ağlıyor

Single Çalışmaları

2016 - Kavuşmak Yokmuş Kaderde

2019 - Yakalım Gemileri (Ayşe Mine ile Düet)

Filmografi

Dizi

Mahallenin Muhtarları (1997)

Şöhretler Kebapçısı (2004)

Ödüllerinden Bazıları

Yılın Sanatçısı Ödülü (2017)

Yılın Söz Yazarı Ödülü (2018)

30. Sanat Yılı Ödülü (2020)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.