Onur Akay Meydan Gazetesi'nden Zeliş Arslan'a konuştu

Onur Akay Meydan Gazetesi röportajı: Son bir yıldır hangi sanatçı hastalansa, hangi sanatçı vefat etse ilk haberi Onur Akay’dan alır olduk.

Tarih: 27.08.2015 15:46

Meydan Gazetesi - Zeliş Arslan / AKÇAY

Daha 13 yaşındayken sanat güneşimiz Zeki Müren tarafından keşfedilen Akay’ın en büyük tutkusu efsane sanatçıların arşivini tutmak. “Akşam oldu hüzünlendim ben yine” eserinin bestekârı Semahat Özdenses’in arşivini ona emanet etmesiyle başlayan bu tutku şimdilerde ona bambaşka kapılar açıyor. Akay, sosyal medya fenomenleri tarafından Twitter’ın İmamı ilan edilse de sağlığında yeterli itibarı görmeyen sanatçılar için vefa borcunu böyle ödediğini söylüyor. Sanat dünyasının kara kutusu evinin kapılarını Meydan’a açtı. Türk Sanat Müziği’nin sevilen ismi Onur Akay ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. İşte o röportajın çarpıcı bölümleri…

Dedikodular bende saklı kalacak

Evimizde düzenlenen fasıl gecelerinde birçok bestekârı yakından tanıma fırsatı buldum. Hiçbir fırsatı kaçırmayarak yapılan her konuşmayı kayıt altına aldım. Hatta sanatçıların kendi aralarında yaptığı küçük dedikoduları bile kayıt altında tutuyorum. Tabii bunlar bende saklı kalacak.

Semahat Özdenses’in manevi evladıyım

Usta isimler Süheyla Altmışdört, Prof.Dr. Alâeddin Yavaşça, Suat Sayın, Necdet Tokatlıoğlu ve daha niceleri hocam oldu. Bazıları benim şiirlerimi de besteledi. Semahat Özdenses’in manevi evladıyım. Büyük ustanın arşivinin de mirasçısıyım. Yeni nesiller feyz alsın diye arşivi TRT’ye bağışladım.

Diplomamı değil, caps’lerimi gösterince teklif yağıyor

Bu kadar isimle çalışmam, iki üniversite eğitimi almam değil de Ciguli’nin ölümü şöhreti getirdi. Daha önce üç kez ölüm haberinin asılsız çıkması üzerine Ciguli’nin vefatını duyunca temkinli yaklaştım. Birçok menajere sorarak ölüm haberini teyit ettim ve sosyal medyadan başsağlığı mesajı yayımladım. Bütün basın beni referans göstererek haberi yayımlayınca bir anda dikkatleri üzerime çektim. İki konservatuvar okumuşum bu ilgi görmüyor. Benim için hazırlanan caps’leri gösterince daha fazla teklif geliyor. Arz talep dengesi değişmiş.

Naşide’ye Amerika’dan bitkisel ilaç gönderiyorlar

Pankreas kanseri tedavisi gören şarkıcı Naşide Göktürk’ün hastalık haberini de ben duyurdum. Haberden sonra Göktürk’ün hayranları seferber oldu. O kadar büyük hayranları var ki Amerika’dan, Türkiye’nin birçok yerinden bitkisel ilaçlar gönderdiler. Bu ona büyük bir moral oldu. Hayranları onun için dua halkası oluşturdu.

Suat Geyik’in ölüm haberini 13 gün sonra verdiler

Yeşilçam’ın büyük ismi Suat Geyik’in öldüğünü duydum ama yazmadım. Nasılsa basın öğrenir dedim. Fakat ölümünün üzerinden 13 gün geçmesine rağmen tek satır haberi çıkmayınca üzüldüm. Bu isimler genellikle huzurevlerinde ya da evlerinde yalnız ölüyorlar. En azından vefatları duyulmalı diyerek Suat Geyik için başsağlığı diledim. Yarım saat içinde tüm her yerde haberleri çıkınca doğru bir iş yaptığıma karar verdim. Vefa borcunu böyle ödüyorum.

Onur kaza yaptım, tweet atsana

Onur Akay’ın referans kabul edilen haberleri üzerine bazı ünlü isimler yalan yanlış haberlerle kendisini aramaya başlamış.  “Kaza yapmadığı halde beni arayarak ‘Onur kaza yaptım bunu sosyal medyadan duyurur musun’ diyenlere çok şaşırıyorum. Zaten şöhretsin neden böyle bir işe kalkışırlar anlamıyorum” diyor.

Yılmaz Morgül kavun karpuz paylaşımlarını bıraksın

Sanatçıların sorumluluk duygusu ile hareket etmesi gerektiğini düşünen Onur Akay, Yılmaz Morgül’ün bu anlamda sosyal medyadan yazdıklarını ilkokul çocuğu seviyesinde değerlendiriyor. “Morgül’ün paylaşımlarını yanlış buluyorum. Paylaşımları kavun karpuz cinsinden. Böyle olmamalı. Bizler örnek olmak zorundayız.”

FİLM İÇİN 17 KİLO ALDIM

‘Mahallenin Muhtarları’ ve ‘Şöhretler Kebapçısı’ dizilerinde rol alan Onur Akay şimdilerde ‘Oklarla Dans’ filmi için kameraların karşısında. Filmde bir gazino patronunu canlandırmaya hazırlanan Akay, rolü için 17 kilo almış. Filmden hemen sonra bir TV programı ile kamera karşısına geçecek. Tabii bir de çok sevdiği hocalığa geri dönecek.

meydangazetesi.com.tr


Meydan Gazetesi'nde yer alan röportaj için TIKLAYIN


Zaman Gazetesi'nde yer alan haber için TIKLAYIN

Etiketler: Onur Akay Meydan Gazetesi'nden Zeliş Arslan'a konuştu
Tarih: 27.08.2015 15:46
Yorum Bırak