10. yılında Türk Sanat Müziği Günü’nü ve Zeki Müren'i anlattılar!

Sanat Güneşi Zeki Müren’in doğum günü olan 6 Aralık tarihi, Türk sanat müziği sanatçısı ve yazar Onur Akay’ın TRT Müzik’te yaptığı öneriyle, ilk defa 2012 yılında “Türk Sanat Müziği Günü” olarak kutlandı ve bu sene 10. kez kutlanıyor. Bilal Özcan’ın canlı yayınına katılan Akay, “Zeki Müren, şüphesiz ki Türk sanat müziğinin gelmiş geçmiş en önemli temsilcilerinden biriydi. Halk, ona “Sanat Güneşi” demişti ve bu özel gün “Türk Sanat Müziği Günü”, güneşin doğduğu gün olmalıydı ve kutlanmalıydı diye düşündüm. Bu sene 10. kez kutlanacak Türk Sanat Müziği Günü’nde, herkesi #TürkSanatMüziğiGünü hashtagi ile en sevdiği sanat müziği şarkısını paylaşmaya davet ediyorum. Gelin birlik olup Z kuşağının dikkatini kendi öz müziğimize çekelim.” ifadelerini kullandı.

“ZEKİ MÜREN DOĞUM GÜNÜNÜNDEN KAÇARMIŞ”

Zeki Müren’in doğum gününe özel Müren’in son 18 yılında yanında olan en yakın dostu ve sırdaşı ile konuştuğunu ve Sanat Güneşi’nin doğum günlerinde neler yaptığını da öğrendiğini söyleyen Onur Akay, “Zeki Müren doğum günlerinde nazlı bir çocuk gibi, bir bebek gibi olurmuş. Mesela her gün öğle saatlerinde uyanıyorsa, o gün akşamüzeri uyanırmış. Adeta doğum gününden kaçarmış. Geceden itibaren çiçekler gelir, sevenleri, dostları, ünlü insanlar, hayranları çiçek yağmuruna tutarmış evini. Ancak Zeki Müren kalktığında hiç neşelenmez, içine kapanık normal bir günmüş gibi doğum gününü önemsemeyen, nazlanan bir insana dönermiş. Zeki Müren, gelen çiçeklerin kartlarına bile bakmadan, “Çok fazla gelmiş, komşulara dağıtalım bunları, heba olmasın, bunların hepsini koyacak bir vazomuz da yok…” dermiş. Yani doğum gününü sıradan bir günmüş gibi ele alırmış. Çok fazla özel hayatına karıştıkları için annesini, babasını ve akrabalarını sevmediğini anlatırmış.” açıklamasını yaptı.

Türk sanat müziğinin usta isimleri ise Türk sanat Müziği Günü’nde Z kuşağına seslendiler.

İşte o mesajlar:

Gönül Yazar (Türk Sanat Müziği Ses Sanatçısı): Tük Sanat Müziği Günü ve Zeki Müren’in doğum günü kutlu olsun. Z kuşağı var diyorlar biliyorsunuz. Z kuşağına çok önem veriyorum. Onlar da bir gün değil her gün sevecekler. Onlar bizim geleceğimiz. En güzel zamanı kaçırdılar ama bir gün yakalarlar. Çok seviyorum onları çünkü benim repertuvarda onların seveceği çok şey var. Z kuşağı, bizim tanıdığımız isimleri göremediler, yetişemediler. Zeki Müren ve Behiye Aksoy, şarkıyı önce bana okutuyorlardı. Bir gün geldiler yine şarkıyı bana okutuyorlar. Demiş ki Zeki Müren, "Gönül Yazar şarkıyı olduğu gibi ve detone olmadan okuyor, güzel de okuyor. Gönül'ün sesinden şarkıyı seversek repertuvara alıyoruz." demiş. Bebek Belediye Park Gazinosu'nda assolist olarak sahneye çıkarken, hemen kapı komşumuz olan Bebek Maksim Gazinosu'na ise Zeki Müren geldi. Tabii ben çok korktum. Zeki Bey'in sahne aldığı gazino küçüktü. Benim çıktığım yer 1500 kişilikti. Sahneye bir çıktım bütün gazino dolmuş, içeride 1500 kişi var. Ben yan gazinoda Zeki Bey varken bu mekânı nasıl doldurdum diye düşünürken, bir de öğrendim ki kadınlar süsleniyor püsleniyor ve Zeki Müren'e geliyorlar ama yer olmayınca giremiyorlar ve o yer bulamayanlar bari o kadar süslendik Gönül'e gidelim diyorlarmış.

Zekai Tunca (Devlet Sanatçısı/Bestekâr): Çok iyi, çok yerinde… Zeki Müren’in parıltısı ile ben bu işe girdim ve o dönemde birçok Anadolu çocuğu Türk müziğini onunla sevdi. Zeki Müren tartışılabilir ama Türk müziğinin ömrünü uzatması ve Türk müziğini bugüne taşıması tartışılamaz.

Turhan Taşan (Bestekâr): Sevgili Onur Akay, çok güzel bir düşünceye imza attığın için seni tebrik ediyorum. Zeki Müren gibi sanatçılar insanlık tarihinde 100 senede bir gelirler. İnşallah bu gibi değerler gereği gibi hatırlanırlar ve saygı görürler.

Ayşe Mine (Türk Sanat Müziği Ses Sanatçısı): 6 Aralık Türk Sanat Müziği Günü, 2012 yılında Onur Akay'ın önerisi ile kabul edilmişti. Bu sene 10. kez kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Z kuşağının da kendi öz müziğimiz olan Türk sanat müziğine sahip çıkmasını ve bugüne özel olarak sosyal medyadan bir sanat müziği eseri paylaşmasını gönülden arzu ediyorum. Bu gün aynı zamanda ilk benim yorumladığım şarkıları da okuyan Zeki Müren'in doğum günü. İyi ki doğmuş, iyi ki Sanat Güneşi'miz olmuş. Türk Sanat Müziği Günü kutlu olsun.

Ayşe Taş (Emekli TRT Türk Sanat Müziği Ses Sanatçısı): Sevgili Onur Akay, çok yerinde bir düşünce, size de sonsuz teşekkürler, kabul görsün bence. Türk müziğine katkıları büyük olan bir sanatkârın her yıl anılması çok doğal. Sanat Güneşi’miz Zeki Müren’i anlatmak benim için çok zor. Kendisi ile tanışma şansım olmadı ne yazık ki ama onun beni dinlediğini ve çok takdir ettiğini, rahmetli Ziya Taşkent söylemişti. Zeki Müren bu ülkede gerçekten batmayan bir güneştir. Edebiyatı, konuştuğu güzel Türkçesi, halkına olan sonsuz saygısı, müthiş icrası ve unutulmayan besteleri ile daima gönlümüzde ki yerini koruyacaktır. Mekânı cennet olsun. Nur içinde uyusun. Size de sonsuz teşekkürler, sevgi ile kalın…

Cengizhan Sönmez (TRT Türk Sanat Müziği Ses Sanatçısı/Bestekâr): Bu harika fikir senin aklına gelmeseydi bile, Türk sanat müziğinin yeri bir daha doldurulamayacak değeri Zeki Müren'in doğum günü yine de kutlanmalıydı. Bu fırsattan istifade ederek seni bir daha kutluyorum. İnanıyorum ki yıllar geçtikçe 6 Aralık Türk Sanat Müziği Günü’nün önemi daha çok anlaşılacaktır.

İsmail Özkan (Türk Sanat Müziği Ses Sanatçısı): Öncelikle bu güzel düşünce için Onur Akay’ı tebrik ederim. Pek tabii Zeki Müren nam-ı diğer Sanat Güneşimiz, musikinin batmayacak güneşi olmuşken, O'nun doğum gününü “Türk Sanat Müziği Günü” olarak kutlamak da ölümsüzlüğünün mührü oldu kanımca. Ayriyeten müziğin bütünleştirici gücüyle herkesi kendisine hayran bırakmış; eserleri yorumlama kabiliyetinin dışında, bestekârlığı, Türkçemizi düzgün kullanması ve sahne kıyafetleriyle de ayrı bir ekol haline gelmiş bir sanatkârdan bahsediyoruz. Musikiye gönül vermiş biri olarak söylemek isterim ki, bizler daha yolun başındayız. Kocaman bir okyanusun içinde sadece bir damla halindeyiz. Ancak bizim müziğimizin bin yıldan fazla bir geçmişi var. Ve aslına bakarsanız, müzik yaşamın içinde her an bizimle. O yüzden ben isterim ki, bizim gençlerimiz de bir Zeki Müren, Müzeyyen Senar, Safiye Ayla, Selahattin Pınar dinlesin. Bizim müziğimiz ağırlıklı olarak söz musikisinden oluşuyor. Eserlerde geçen o sözleri anlayıp, besteyle olan uyumu fark ettiklerinde kimse bu muazzam uyumdan mahrum kalmak istemez diye düşünüyorum. Önemli olan o hissi gençlerimize verebilmek.

Onur Akay'ın İsmail Özkan'la Röportajını Okumak İçin Tıklayın

Murat Seçkin (Türk Sanat Müziği Ses Sanatçısı/Koro Şefi): Türk Sanat Müziği bizim için o kadar önemli kültür miraslarımızdan birisi ki, Abdülkadir Meragi'den bu yana bugünlere erişmiştir. Bu anlamlı ve çok özel günün kutlanmasını yıllar önce TRT kanalında müjdeleyen Türk sanat müziğinin değerli ismi, “Türk Mûsıkîsinde Makamların Oluşması ve Seyir Tekniği” isimli örnek ve kaynak kitabın yazarı, güfte şairi, bestekâr, benim çok kıymetli arkadaşım Onur Akay'a sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Ayrıca bu günün bir anlamı da sanat güneşimiz Zeki Müren'imizin de doğduğu gün olmasıdır. Bu unsur Türk Sanat Müziği Günü’nün önemini daha da arttırmaktadır. Bu vesileyle gençlerimizin bu mirasa sahip çıkmalarını ümit ediyorum. Onlar bizim geleceğimiz ve musiki kültürümüzü ileriye doğru şekilde aktarmak da onların vazifesi. Onların bu mirası en iyi şekilde koruyacaklarına hiç şüphem yoktur. Bu vesile ile tekrar Türk Sanat Müziği Günü’müzü can-ı gönülden kutluyorum.

Çağdaş Suseven (Türk Sanat Müziği Ses Sanatçısı): 6 Aralık tarihi, pek kıymetli sanatçı dostum Onur Akay'ın önerisiyle 10 yıl önce dünyada “Türk Sanat Müziği Günü” olarak kutlanmaya başlandı. Yeri dolmayacak sanat güneşimiz Zeki Müren'in de doğum günü olan bu özel günde en büyük dileğim, benim de ilk çıkışım olan Leyla şarkısını söylediğim yıllarda olduğu gibi radyoların ve televizyonların müzik tarzı ayrımı yapmadan yayın yaptıkları günlere dönebilmektir. Çünkü ancak bu sayede yeni nesiller bu güzide müzikle yeniden tanışıp seveceklerdir. Sürekli aynı isimlerin para vererek kendini yayınlattığı bu sanattan ve öz müziğimizden uzak geçen yılların inşallah bir gün telafi edileceği günleri hasretle diliyorum. 6 Aralık Dünya Türk Sanat Müziği Günü ve Zeki Müren'imizin doğum günü sonsuza kadar kutlu olsun.

Burhan Kul (Türk Sanat Müziği Ses Sanatçısı/Akademisyen): 6 Aralık, müziğimizin yüzyıllara dayanan büyük mimarisini ayakta tutan temel taşların yanına, yakın dönemde eklenmiş yeni bir taş niteliğinde, önemli bir gündür. Zira 6 Aralık, ülkemizin kıymetli değerlerinden Zeki Müren’in doğum günü vesilesi ve değerli sanatçı ve yazar Onur Akay’ın ince düşüncesi ve girişimleri ile 2012 yılından bu yana “Türk Sanat Müziği Günü” olarak kutlanmaktadır. Bu günün varlığını ve etrafında şekillenen etkinlikleri, müziğimizin hak ettiği ışıltılı günlerine, güç kazanarak tekrar dönebilmesi ve çıtasını daha yukarılara taşıyabilmesi adına önemli adımlar olarak görüyorum. Bizler bu zorlu ve alacakaranlık yolda milli değerlerimizi ve kültürümüzü yaşatabilmek adına taşıdığımız sorumluluk bilincini, her daim taze tutarak; bu yoldaki naçizane gayretlerimizi sürdüreceğiz. Bu güzel gün vesilesi ile Kıymetli Zeki Müren’i rahmetle ve saygıyla anıyor ve müziğimize emek veren bütün kıymetli müzisyenlerimizi ve hocalarımızı sevgiyle selamlıyorum. Ahirete intikal etmiş olan her bir değerimizi rahmetle ve şükranla anıyorum. Bizler, müziğimize ömrünü vefa etmeye namzet kişiler olarak, hocalarımızdan ve tarihimizden aldığımız feyz ile gelecek kuşaklara müziğimizi sevdirmek ve kültürümüzü dünya döndükçe canlı tutmak çabasındayız. Bu çaba ile ışığı karanlığa taşımaya devam edeceğiz. Bizler yalnızca bu ışığı taşıma gayretinde olan elleriz, aslolan ise ışığın kendisidir.

Gülşah Sönmez (Türk Sanat Müziği Ses Sanatçısı/Akademisyen): Türk Sanat Müziği Günü sizin de sayenizde Türk müziği adına bir kazanımdır. Tabii ki tüm diğer özel günler gibi kıymetini bir güne sığdırmak mümkün değil fakat her yıl bir gün dahi olsa Türk sanat müziğinin çokça konuşulması şüphesiz musikimize değer katacaktır. Zeki Müren’in doğum gününün böyle bir gün adına seçilmesi de isabetlidir.

Çiğdem Gürdal(Türk Sanat Müziği Ses Sanatçısı): Kendi türkülerini söylemeyene başkaları kendi türkülerini söyletir. Ne yazık ki popüler kültürün gölgesinde unutulmaya terk edilmiş kadim müzik kültürümüzü, hak ettiği şekilde hem aslını koruyarak hem de uluslararası müzik platformlarında dinlenilirliğini sürdürmek adına çalışma ve çabalarına devam eden bizler, Onur Akay gibi dostlar sayesinde 6 Aralık’ı 10 yıldır Türk Sanat Müziği Günü olarak kutluyoruz. Özellikle bu hassasiyeti için Onur Akay’a teşekkür ediyorum. Aynı günün Sanat Güneşi Zeki Müren’in doğum gününe denk gelmesi de ayrı bir güzellik. Her şey aslına rücu eder. Nitekim bugün rock müzikle uğraşan genç müzisyen kardeşlerimizden, “Yıldızların Altında” gibi şarkıları dinlemek mutluluk verici. Bu örneklerin tabii aslına uygun şekilde artarak sürmesi dileğimiz. Tabii ki hızla akan zamana uygun icralar, sentez çalışmalar kadar, Burcu Göktürk gibi sandıkların dibine bırakılmış şarkıları sade icralarla sunmak da hem genç arkadaşlarımızın ufkunu genişletirken, hem de edebi ve müzikal zenginliği ile bakış açılarını da genişletiyor. Türk Sanat Müziği Günü kutlu olsun. Zeki Müren’in doğum günü kutlu olsun. Daha nice mücevheri barındıran Türk müziği hazinesi, layık olduğu kıymeti hem icra sanatçılar, hem de dinleyiciler sayesinde sonsuza kadar muhafaza etsin.

Önder Gülfidan (Keman Sanatçısı): Sevgili Onur Akay merhaba… Türk Sanat Müziği Günü ve Zeki Müren’in doğum günü kutlu olsun. Türk müziği gençler için ilk başta adapte olması güç, ancak sevdiğinde vazgeçemeyeceği geçmişten bu günümüze ve yolculuğunu sürdüren eşsiz bir mirastır. Gençlerimizin müziğimize sevgiyle sarılmasını sağlamak için biz Türk sanat müziği sanatçılarının her anlamda kendisini güncellemesi gerektiğine inanıyorum. Belki daha sade ama şık kıyafetlerle ve gençlerin sevdiği bizim kıymetli şarkılarımızı harmanlayıp repertuvarlar yapabilirler. Bu konuda şarkıcı Tarkan Tevetoğlu’na çok teşekkür ederim. Keşke tüm sanatçılarımız bir tane Türk müziği şarkısı okusa. Gençlerimizle bağımızı güçlendirmek için elimizden geleni yapmalıyız. Yıl 1984, o zaman İzmir'de Kutlu Payaslı Hoca ile çalışıyorum. TRT ritim sanatçısı Babam Emin Gülfidan’a Bodrum Kalesi’nde bir konser teklifi geldi ve provaya gittik. Keman sanatçısı Özer Altın, ud sanatçısı Metin Bükey, kanun sanatçısı Coşkun Erdem, klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı ve değerli hocamız Ercüment Batanay… Kime eşlik edeceğimizi bilmiyorum ve provaya Zeki Müren geliyor, heyecanlanıyorum. Bu kadar kibar ve mükemmel birisini şimdiye kadar görmedim. Gece sahneye çıkıyoruz. Şehnaz Divan eser ile sahneye çıkıyor ve kendisine eşlik ederken heyecanlanıyorum. “Vardım ki yurdundan ayağ göçürmüş” isimli eser, o zamanlar bize Şehnaz Divan diye söylenirdi. Babam Emin Gülfidan da kendisine ritim çalıyor. Muhteşem bir ambiyans, yer yerinden oynuyor ve unuttuğum biri var, sunucumuz Cemile Kutgün… Muhteşem bir sunucu… Keşke o günler geri gelse. Ne mutlu bana değerli sanatçımız Zeki Müren’le aynı sahneyi paylaştım. Benim için unutulmayacak bir anı.

Işıl Ay (Türk Sanat Müziği Ses Sanatçısı/Koro Şefi): 6 Aralık Türk Sanat Müziği Günü’nde çok isterdim ki güzel güzel şeyler söyleyeyim. Türk Musikisi kesinlikle hak ettiği yerde değil. Bu beni ziyadesiyle üzüyor. Gençlerimiz dijital platformlarda kolay ulaşılır ve kolay tüketilir eserlere mahkûm edilmekten sanatın ve siyasetin kanaat önderleri tarafından el ele verilerek kurtarılmalıdır. Böyle bir günde umarım Türk müziğinin değeri gençlerimiz tarafından da benimsenir. Elimde bir sihirli değnek olsa da musikimizi herkes sevse, bilhassa gençlerimiz. Biz şanslı bir kuşağız. Allah’tan Sanat Güneşi’miz değerli duayenimiz Zeki Müren gibi ustalarla büyüdük. Ustamızın doğum günü kutlu olsun, nurlarda uyusun. O yeniliklere açık, aydın ve sanat için ölene dek mücadele veren değerli bir şahsiyetti. Batı dünyasının dayattığı bizi anlatmayan müziğe karşı kendi müziğimizin temel duygu ve formlarından kopmadan yeni sentezlerde ortaya konulmalıdır. Nasıl ki yakın geçmişimizde bu sentezi çok kıymetli Sanat Güneşi’miz gerek güzel yorumuyla, gerekse insani tavır, hoşgörü ve nezaketi ile ortaya koyup Türk halkına sevdirebildiyse, yeni nesilde de onu yapabilecek idrak ve destek oluşturulmalıdır. Yarın için umutlar, siyasetten çok kültürümüzün, medeniyetimizin, müziğimizin içinde saklıdır. İnsanı insan yapan asli değerlerin genlerinde, ruh dünyasında değil de maalesef ki şekil, biçim ve zevk dünyasında olduğunu varsayan yenidünya düzenine bir başkaldırı olacaksa, bunun temel unsurlarından biri de medeniyetimizin kültür sanatını ve bunun en etkili yolu olan müziğimizi içselleştirme gayretinden vazgeçmemekle olacaktır. Orta Asya’dan başlayıp Selçuklu, Osmanlı ve son olarak Türk Cumhuriyetimize uzanan ve içinde insani her türlü güzel duyguyu işleyebilmiş bu engin deryadan yalnız Türk milletinin değil, tüm insanlığın gelişimi için geçmişle bugünün köprüsünü kurmalıyız.

Göksenin Çakmak (Felsefe Öğretmeni, Oyuncu ve Zeki Müren’in En Yakın Dostu): Öncelikle Onur’cuğum, Zeki Müren yaşasaydı, senin bunu önermen ve kabul ettirmiş olmandan dolayı seni kutlardı. Kesinlikle biliyorum akla gelmeyen bir şeyi, ön plana alıp da gerçekleştirdiği için Onur Akay’ı kutlarım diyecekti. Sanat müziğine önem veren bir sanatçı olarak, hakikaten hayatını vakfetmiş biri olarak, sanat müziğinin gelecek nesillere intikalinde de gerekli görevlerin alınmasından yanaydı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.