Öncelikle kişisel olarak ne yapabiliriz?

Evimizde ve işyerimizde buzdolabı, ocak, fırın, dolap ve vitrin gibi deprem esnasında düşebilecek eşyaları menteşe vasıtası ile sabitlemeliyiz.

Evimizde ve işyerimizde deprem çantası hazırlamalıyız.

Peki içinde neler olmalı?

3 gün süre ile yetecek kadar su, konserve, bozulmayacak gıdalar, hazır yiyecekler, hasta olanların ilaçları ve bebekler için mama, telefonlar için yedek powerbank , radyo, el feneri, düdük ve ilk yardım seti…

Aile fertlerine deprem esnasında harekat tarzımızı küçük tatbikatlar ile öğretmeliyiz. Depreme binada yakalandığımız takdirde sağlam masaların altında kendimize yaşam üçgeni oluşturmalıyız.

Deprem esnasında camlardan, pencerelerden, üzerinize düşebilecek büyük eşyalardan uzak durun.

Depreme binada yakalandığımız takdirde enkaz altında kalmış isek, kanama var ise ilk yardım seti ile kanamayı durdurmalıyız. Radyodan deprem ile ilgili haber ve yayınları takip etmeliyiz. Cep telefonu ile yakınlarımız ve yetkililer ile iletişim kurmalıyız. Yardıma gelen ekiplere yerimizi belli etmek için düdük çalmalıyız ve bozuk parayı belli aralıklar ile zemine vurmak sureti ile yerimizi belli etmeliyiz.

Kesinlikle asansör kullanmamalıyız. Sarsıntının geçmesine müteakip dikkatli bir şekilde binayı tahliye etmeliyiz ve toplanma alanlarında ya da depremden etkilenmeyecek boş bir alanda kendimizi emniyete almalıyız.

Depreme okul, hastane ya da Avm’de yakalandığımız takdirde en büyük tehlike kalabalığın paniğe kapılıp birbirinizi ezmesi ve izdiham olmasıdır. Sakin olmalı ve yetkililerin uyarılarını dikkate alarak çıkış kapılarına hızla yönelmeliyiz.

Okullarda ve Avm’lerde ve plazalarda mutlak suretle tahliye planı olmalı ve tatbikatı yapılmalıdır. Özellikle okullarda öğrencilere deprem esnası, harekat tarzı ve deprem sonrası tahliye harekat tarzı uygulamalı olarak öğretilmelidir.

Deprem sigortamızı mutlak suretle yaptırmalıyız. Evimizin değeri teminat miktarını aşıyorsa ek teminat yaptırmalıyız.

Evimizin ya da işyerimizin sağlamlığını kontrol ettirmenin en güvenli yöntem deprem testi yaptırmaktır.

Hasar alan ve çatlak olan binalara kesinlikle girilmemelidir.

Deprem sonrası güvenli bölge ve alanda isek Deprem arama kurtarma ekipleri ile işbirliği yaparak kendi binamız ya da işyerimizde enkaz altında kalan yakınlarımıza yardım etmek için kurtarma faaliyetine katılmalıyız.

27 yıllık meslek hayatımın büyük bir bölümünü Jandarma özel harekat birlikleri ve 7 yılını Jandarma Arama Kurtarma Tabur Komutanlığı’nda Afet Arama Kurtarma Tim Komutanı olarak görev yaptım bir çok kursa ve tatbikata katıldım.

Ülkemizde sivil ver askeri birçok kurtarma ekipleri mevcuttur teçhizat ve eğitim olarak her hazırdır.

Fakat olası büyük bir depremde Kurtarma ekiplerinin sayısı yeterli olmayabilir.

Bu sebeple, Üniversiteler Özel güvenlik firmaları, Kurum ve kuruluşlarda kendi bünyesinde deprem arama kurtarma ekipleri kurmalı ve yapacakları eğitim ve tatbikatlar ile her an hazır olmalıdırlar.

Depremde ilk 72 saat çok önemlidir. Ne kadar kısa sürede enkaza ulaşmak ve depremzedeye ulaşmak bu açıdan çok önemlidir. Enkaz altında isek ekipler müdahale edinceye kadar hayatta kalmaya çalışmamız çok önemlidir.

Her şeyden önce depreme hazırlıklı olmalıyız ve deprem esnasında panik olmamalıyız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.